Pokud se koalice nedohodne na zvýšení penzí na příští rok v průměru o 200 korun, navrhne sociální demokracie, aby všichni důchodci dostali jednorázový příplatek kolem 600 korun. Obdržet by ho podle představ ČSSD měli v prosinci letošního roku. V tiskové zprávě to dnes uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V příštím roce důchodcům podle současného zákona vzrostou penze v průměru přibližně o 100 korun. Příplatek by dostali navíc.

Vláda v pondělí kvůli neshodám přerušila projednání zákona o navýšení důchodů od ledna 2016 o 1,8 procenta, což navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Znamenalo by to v průměru zvýšení důchodů asi o 200 korun. Možnost jednorázového příplatku v pondělí zmínili šéf lidovců Pavel Bělobrádek i Marksová. O věci bude ještě jednat koaliční rada.

„ČSSD je nadále přesvědčena o tom, že nejlepším řešením pro seniory by byla vyšší valorizace penzí v roce 2016 tak, jak ji navrhla ministryně Marksová, a pokusí se o tom na jednání koaliční rady přesvědčit i koaliční partnery,“ uvedl dnes Sobotka.

„V případě, že ANO a KDU-ČSL přijetí zákona o vyšší valorizaci penzí ve výši 200 korun ve vládě zablokují, navrhuje ČSSD, aby byla důchodcům jako alternativa poskytnuta jednorázová kompenzace v rámci výplaty důchodu už v prosinci roku 2015. Tato kompenzace by měla být vyplacena všem důchodcům v podobě paušální částky alespoň okolo 600 korun,“ poznamenal dále premiér. Příslušný návrh zákona pro jednání koalice připraví Marksová.

Důchody se zvyšují každý rok od 1. ledna. I letos rostly o 1,8 procenta, tedy v průměru o 200 korun. Vláda tak přidala víc, než jí nařizoval zákon. Zdůvodnila to tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. Stejně navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos.

Letos by měli důchodci mít k dispozici zhruba 113,8 procenta částky, kterou měli v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání bylo 112,5 procenta, uvedlo ministerstvo práce.

Pokud by důchody rostly podle zákona, výdaje na zvýšení by příští rok podle ministerstva činily asi 3,5 miliardy korun. Kdyby se přidávalo víc, tedy o 1,8 procenta, bylo by to asi 6,9 miliardy korun. V roce 2017 by do valorizací pak podle propočtů putovalo 10,6 miliardy a v roce 2018 asi 11,2 miliardy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner