Káhira/Praha 26. července (ČTK) – Přehled známých českých obětí útoků spojovaných s terorismem v posledních letech (kromě civilistů zemřelo v důsledku sebevražedných útoků v letech 2008 a 2014 také šest vojáků sloužících v Afghánistánu):

23. července 2005 – Při teroristickém útoku v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynul třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Tři pumové útoky, namířené na hotely a tržiště, si celkem vyžádaly 88 mrtvých a na 200 zraněných (i mezi nimi byl Čech). Mezi oběťmi bylo vedle většiny Egypťanů i osm Britů, pět Italů, pět Turků a Američanka.

20. září 2008 – Krátce po pumovém útoku na hotel Marriott zahynul v pákistánské metropoli Islámábádu tehdejší český velvyslanec Ivo Žďárek. Ambasador v hotelu dočasně bydlel kvůli rekonstrukci své rezidence. Samotný výbuch podle svědků Žďárek přežil, stal se však obětí následného požáru, při kterém se snažil pomáhat dalším obětem. Celkově si teroristický útok na luxusní hotel vyžádal přes 50 mrtvých a několik stovek zraněných.

19. prosince 2016 – Při útoku na vánoční trh v Berlíně zemřela Češka Naďa Čižmárová, která dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína vjel nákladní vůz, celkem zemřelo 12 lidí. Pachatele útoku, Tunisana Anise Amriho, policie po několika dnech na útěku odhalila při rutinní kontrole v severoitalském městě Sesto San Giovanni a následně v sebeobraně zastřelila.

14. července 2017 – Šestatřicetiletá Češka byla zraněna v Hurgadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další čtyři turistky zranil. Egyptské úřady o motivech nevydaly žádnou zprávu a vyhýbají se označení útoku za terorismus. Žena z ČR utrpěla poranění nohy a zad a byla hospitalizována v jedné z káhirských nemocnic. Tento týden se její zdravotní stav prudce zhoršil a dnes české ministerstvo zahraničí uvedlo, že žena je ve stavu klinické smrti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner