Dvě desítky českých policistů dnes odjely do Slovinska pomáhat střežit schengenský prostor. Nejmenší země na balkánské trase tento týden zcela uzavřela své hranice. Čeští policisté se proto hlavně zaměří na ostrahu zelené hranice. Při minulých třech misích především dělali bezpečnostní prohlídky při příjezdu uprchlíků na slovinské území a doprovázeli vlaky s uprchlíky. Novinářům to při odjezdu řekl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.

Slovinsko začalo od úterní půlnoci uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny, a nepřijímá migranty bez platných víz a pasů. Mise čtvrtého českého policejního kontingentu se tak proti dřívějším změní. „Budeme střežit úsek hranic dlouhý zhruba 20 kilometrů,“ řekl Hrinko.

Skupině 17 mužů a tří žen bude velet Ondřej Brumar, který má zkušenosti z několika dřívějších zahraničních misí. „Přísun uprchlíků se v současné době zastavil. Uvidíme, jak se situace vyvine v následujících týdnech. Je samozřejmě možné, že se na základě dohod proud uprchlíků uvolní a nějací lidé budou cestovat směrem do Evropy,“ řekl ČTK Brumar. Mise českých policistů je naplánována na sedm týdnů, zpět do Česka by se policisté měli vrátit 29. dubna.

Slovinský velvyslanec Leon Marc při odjezdu policistů řekl, že představují důležitou pomoc. Česko zároveň podle něj ukazuje solidaritu při zvládání migrační krize. „Policie vykonává svou práci na schengenské hranici eticky a profesionálně,“ řekl Marc.

Ambasador také řekl, že doufá v pokračování trendu, kdy se přes hranice dostane minimum uprchlíků. Zatím si ale netroufl odhadovat, zda bude Slovinsko potřebovat i další policejní pomoc od Česka nebo jiných států. Záležet podle něj bude na fungování dohod uzavřených mezi EU a Tureckem. „Je těžké předpovídat, jak bude vypadat situace za několik týdnů,“ řekl Marc ČTK a ČT.

Do Slovinska dnes odjela v pořadí čtvrtá skupina českých policistů, kteří budou v zemi pomáhat s ochranou hranic. V zemi tak vystřídají třetí kontingent, který se dnes odpoledne vrátí zpět do Česka. Kromě Slovinska čeští policisté loni pomáhali v Maďarsku, kde jejich mise skončila v polovině prosince. Letos jich 27 vyrazilo také do Makedonie, kde mají být do 19. března. Podle Hrinka je o zahraniční mise mezi policisty velký zájem, a je tak z koho vybírat. Zájemci podle něj hlavně musí ovládat cizí jazyk či být v dobré zdravotní a fyzické kondici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner