Čtyři z pěti středisek pro registraci migrantů na řeckých ostrovech nedaleko tureckého pobřeží jsou připravené k provozu a přijmout uprchlíky. Podle agentury AFP to oznámil řecký ministr obrany Panos Kammenos.

Ministr upřesnil, že hotové jsou takzvané hotspoty na ostrovech Lesbos, Chios, Leros a Samos. Poslední z plánovaných center na ostrově Kosu, kde se proti němu bouří část obyvatelstva, bude připraven do pěti dnů, slíbil.

V hotspotech má být možné ubytovat až na tři dny přicházející migranty, poskytnout jim v případě potřeby nezbytnou lékařskou péči a zajistit jejich registraci s pomocí digitálního odebírání otisků prstů. Má se tam také rozhodovat o tom, kdo má nárok na azyl (jsou to většinou Syřané, Afghánci a Iráčané) a kdo jsou ekonomičtí migranti, kteří budou nabádáni k návratu domů.

Řecko, přes které už přešlo dál do Evropy kolem 850.000 migrantů, je kritizováno Evropskou unií za pomalé budování těchto registračních středisek. Atény se zavázaly, že všech pět bude v provozu do unijního summitu, který je naplánován na 18. a 19. února.

První hotspot Řekové otevřeli už loni v říjnu na Lesbu. Dokončení druhého, na ostrově Chios, oznámila v neděli společnost HELPE, která se na vybudování tohoto centra významně podílela.

Řecko připravuje také dva tábory (takzvaná rozmísťovací centra) na pevnině, v nichž budou migranti čekat na vyřízení žádostí o azyl. Středisko ve Schistu u Atén, které je už připravené k provozu, pojme až 4000 lidí. Druhé centrum, v Diabatě v blízkosti Soluně na severu země, by mělo být hotové do konce února. I budování těchto středisek provázejí protesty.

Evropská unie dala minulý týden v pátek Řecku tři měsíce na vyřešení vážných nedostatků ve zvládání přílivu imigrantů na jeho námořní hranici s Tureckem. Pokud Atény nebudou do vypršení ultimáta dostatečně realizovat unijní doporučení, může Evropská komise navrhnout obnovení hraničních kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru volného pohybu, jež by znamenaly faktickou izolaci Řecka, a to na dobu až dvou let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner