Dvě pětiny Čechů věří, že pro ně letošní rok bude úspěšnější než loňský. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Největší část lidí (43 %) ale čeká, že se jejich situace nijak nezmění.

„Myslím, že to bude tak na stejno, žádné výrazné změny nečekám,“ „Příští rok by se mohl vylepšit, horší to bude se situací v Evropě nebo ve světě,“ zněly nejčastější odpovědi lidí, které tazatelé oslovili v centru Prahy.

Podle sociologa Daniela Prokopa se očekávání mění s věkem.

„Horší očekávání mají starší lidé, lidé z nižších socioekonomických vrstev a také obyvatelé menších měst,“ tvrdí Prokop.

A očekávání souvisí také s politickou orientací. Voliči pravice si daleko víc myslí, že letošní rok bude lepší. Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman vysvětluje proč.

„Voliči ODS a TOP 09 se patrně domnívají, že tyto strany dosáhly patrného dna. Rok 2017 je rokem volebním, tudíž by mohly ve sněmovních volbách prospět výrazně lépe,“ vysvětluje Hartman.

Do průzkumu se zapojilo přes tisíc lidí starších osmnácti let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner