Washington 9. listopadu (ČTK) – Vojenské cvičení amerického námořnictva v Tichomoří se třemi letadlovými loděmi začne v sobotu a skončí v úterý. Oznámilo to dnes americké námořnictvo. Manévry se uskuteční v době, kdy se bude chýlit ke konci turné amerického prezidenta Donald Trump po pěti asijských zemích, a bude to poprvé od roku 2007, kdy se cvičení v západním Tichomoří účastní až tři letadlové lodě na jaderný pohon.

Sedmá flotila amerického námořnictva, která cvičení oznámila, neupřesnila místo manévrů. USA již dříve naznačily, že cvičením chtějí potvrdit spojenectví s Japonskem a jižní Koreou v době severokorejské krize a zvýšit tlak na KLDR, aby ukončila svůj vojenský jaderný program a testy balistických střel.

Cvičení se mají zúčastnit lodě USS Ronald Reagan, která má základnu v Japonsku, USS Theodore Roosevelt a USS Nimitz, napsala agentura AP.

Podobné manévry se naposledy uskutečnily v roce 2007 u Guamu.

Spojené státy v současné době provozují jedenáct bojeschopných letadlových lodí. Vedle deseti plavidel třídy Nimitz, z nichž nejstarší slouží od roku 1975, je to také první zástupce nové generace nosičů letadel USS Gerald R. Ford. Toto plavidlo, které dalo jméno celé třídě, bylo po letech průtahů zařazeno do služby letos v červenci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner