Zájem o aktuální dění na Ukrajině v ČR postupně opadá. O tamní vývoj se nyní zajímá čtvrtina Čechů, což je vůbec nejméně od března 2014. Češi mnohem více řeší uprchlickou krizi a Islámský stát, které také vnímají jako větší bezpečnostní hrozby než ukrajinský konflikt. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Boje na Ukrajině mezi tamní armádou a proruskými separatisty trvají již skoro tři roky, v březnu 2014 se o konflikt zajímalo 64 procent Čechů. Loni v říjnu to bylo už jen 31 procent, od té doby tedy zájem poklesl o dalších šest procentních bodů.

Naopak situace okolo Islámského státu zajímá 56 procent české veřejnosti, uprchlickou krizi sleduje dokonce 61 procent dotázaných. Toto dění také podle lidí více ohrožuje bezpečnost ČR. V případě Islámského státu si to myslí 76 procent Čechů, u migrace to je 75 procent veřejnosti. Ukrajinský konflikt pak považuje za ohrožení bezpečnosti Česka 41 procent lidí.

„Z charakteristik respondentů je patrné, že události na Ukrajině jako hrozbu vnímají více lidé, kteří se o tuto situaci zajímají a zároveň se zajímají i o další aktuální události. Dění na Ukrajině jako ohrožující dále vnímají mírně více lidé s deklarovanou špatnou životní úrovní,“ uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 28. listopadu do 12. prosince a zúčastnilo se ho 1028 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner