Ostrava 11. května  Holding Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada má zájem o dlouhodobý pronájem letiště v Mošnově nedaleko Ostravy. Zjišťuje, zda by o tuto myšlenku měl zájem Moravskoslezský kraj, kterému letiště patří. ČTK to dnes řekl mluvčí holdingu Andrej Čírtek. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) řekl, že rada jmenovala pracovní komisi, která připraví rozbor, zda letiště vůbec lze pronajmout. Pak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.

„Kraj dostal žádost o pronájem a ze zákona se k ní musí vyjádřit. Komise řekne, zda to pronajmout lze a za jakých podmínek,“ řekl Unucka. Zastupitelé by analýzu mohli dostat na stůl ještě letos a o pronájmu by se podle náměstka mohlo teoreticky rozhodnout v příštím roce.

„Jsou tam nějaké závazky vůči Evropské unii, vůči všem institucím. Je tady spousta projektů, které ještě dobíhají. Je tady problém, že kraj není plátcem DPH, pronajímatel by byl plátcem DPH, co by to znamenalo z hlediska doplácení DPH. Těch věcí je spousta, takže nám bude půl roku trvat, než vůbec zjistíme, jestli to letiště vůbec pronajmout lze,“ řekl Unucka.

Pracovní skupina poprvé zasedala dnes. Kromě legislativních otázek se podle náměstka řeší i záležitost přistávací dráhy. „Letiště má přistávací dráhu ne zrovna v dobrém stavu. Ta se během příštích řekněme osmi let musí zcela jistě rekonstruovat,“ řekl Unucka.

Čírtek řekl, že rozvíjet letiště by bylo v synergii s aktivitami, které tam již Czechoslovak Group má. Jde hlavně o letecké opravny Job Air Technic, ale skupina v Mošnově také provozuje letecký výcvik. „Domníváme se, že dokážeme provozovat letiště nejen ve prospěch našich podnikatelských zájmů, ale i ve prospěch Moravskoslezského kraje, pro který je letiště důležitá infrastruktura,“ řekl Čírtek.

Czechoslovak Group je holding zastřešující průmyslové podniky zejména v Česku a na Slovensku. Holding buď přímo, nebo prostřednictvím svého stoprocentního majitele Jaroslava Strnada drží většinové podíly v automobilce Tatra, výrobci hodinek Prim společnosti Elton hodinářská, podniku na vývoj a výrobu speciálních vozidel Excalibur Army nebo producentovi brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner