Tibetský duchovní vůdce dalajlama, který v sobotu přijel na Slovensko, se dnes setkal s tamním prezidentem Andrejem Kiskou a s několika dalšími politiky. V pořadí třetí návštěvu dalajlamy v zemi pod Tatrami kritizovalo čínské velvyslanectví na Slovensku.

Slovenští politici se s dalajlamou sešli soukromě, nikoliv v rámci svého oficiálního programu. „Buddhismus je pro mě filozofie o tom, jak bychom měli žít. Smyslem života je pomoc druhým, obětování pro druhé. Ten, kdo dbá o vlastní štěstí, bývá často nešťastný a nejšťastnější jsou ti, kteří dbají o štěstí druhých,“ řekl podle listu Denník N Kiska u příležitosti schůzky s dalajlamou v restauraci televizní věže Kamzík na malokarpatském okraji Bratislavy.

Ráno se s dalajlamou v jednom z hotelů ve slovenské metropoli společně sešli tři poslanci parlamentu včetně místopředsedkyně sněmovny za opoziční stranu Svoboda a solidarita Lucie Ďurišové Nicholsonové a rovněž europoslanec za neparlamentní Stranu maďarské komunity Pál Csáky. Dalajlama podle jednoho ze zúčastněných poslanců na schůzce hovořil i o někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi.

Představitelé slovenské vlády schůzku s dalajlamou podle dostupných informací v plánu neměli.

Dalajlama během dneška kromě plánované veřejné přednášky vystoupil před členy akademické obce bratislavské Univerzity Komenského, která mu během jeho první návštěvy Slovenska v roce 2000 udělila čestný doktorát. Tentokráte rektor univerzity Karol Mičieta ocenil dalajlamu pamětným prstenem. Dalajláma v projevu uvedl, že lidé se musejí naučit být empatičtí a ohradil se proti označování muslimů za teroristy.

Návštěvu tibetského duchovního vůdce již předem odsoudila čínská ambasáda na Slovensku. „Schůzka slovenských státních představitelů s dalajlamou není v souladu s principem jedné Číny, který Slovenská republika vždy dodržovala, výrazně poškozuje vzájemnou politickou důvěru a bilaterální vztahy Číny a Slovenska, ničí přátelskou spolupráci mezi oběma zeměmi, jakož i vlastní zájmy Slovenska,“ uvedlo v prohlášení velvyslanectví Číny. Dodalo, že dalajlamovým záměrem je prostřednictvím schůzek s politiky zvyšovat vliv v zájmu „tibetské nezávislosti“.

Dalajlamova třídenní návštěva Slovenska skončí v pondělí, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner