Indické síly zabily jednoho z povstaleckých vůdců v indické části Kašmíru. S odkazem na policii to dnes uvedla agentura AFP. Vasím Šáh byl velitelem islamistické organizace Laškare tajjaba, která sídlí v sousedním Pákistánu. Indie tvrdí, že Pákistán nepokoje v Kašmíru podněcuje.

Šáh a jeho osobní strážci padli při střetu s indickými bezpečnostními silami, uvedl indický policista, který nechtěl být jmenován. Přestřelka se podle něj odehrála ve vesnici na jihu Kašmíru. Dillí prý dostalo udání, že se Šáh na místě skrývá.

Šáhova smrt rozzlobila stovky vesničanů, kteří vyrazili do ulic a začali na vládní jednotky házet kamení. Příslušníci jednotek odpověděli palbou, při které zahynul jeden muž a dalších nejméně 15 lidí utrpělo zranění.

Převážně muslimský Kašmír je rozdělen mezi jadernými mocnostmi Indii a Pákistán, oba tyto státy si ale nárokují celou oblast. Většina obyvatel indické části Kašmíru si přeje konec indické nadvlády a samostatnost, nebo spojení s Pákistánem, poznamenala agentura AP.

Islámábád dlouho požaduje referendum, Dillí ho však odmítá a podezírá Pákistán, že cvičí a vyzbrojuje povstalce. Islámábád ale obvinění odmítá. Kvůli Kašmíru svedla Indie s Pákistánem dvě ze tří vzájemných válek. Při různých střetech už zemřelo asi 68.000 lidí, většinou civilistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner