Další velká skupina amerických republikánů vyzvala vedení strany, aby upustilo od podpory prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Asi 70 vlivných členů strany zaslalo dopis stranickému šéfovi Reince Priebusovi, v němž poukazují na „sporné, neuvážené a nekompetentní“ výroky kandidáta a na jeho „rekordní nepopularitu“.

Autoři dopisu se podle agentury AP pokoušejí Priebuse přesvědčit, aby místo podpory kontroverzního Trumpa v boji o Bílý dům poskytl pomoc republikánským kandidátům usilujícím o zvolení do Kongresu. Současně s prezidentskými volbami budou Američané 8. listopadu volit poslance Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu.

Stejný postup strana zvolila v roce 1996, kdy její prezidentský kandidát Robert Dole beznadějně zaostával za prezidentem Billem Clintonem. Manžel nynější demokratické prezidentské kandidátky tehdy jasně vyhrál a obhájil svůj mandát na další čtyři roky.

Mnozí republikáni se obávají, že Trump může svou problematickou kampaní zkomplikovat i pozice republikánských kandidátů do Kongresu. Republikáni mají nyní v obou komorách převahu.

Nesouhlas s kandidaturou Trumpa už vyjádřilo několik skupin republikánských poslanců, funkcionářů a expertů. Pozornost médií vyvolal zvláště dopis 50 bezpečnostních odborníků strany, kteří Trumpa označili za nekompetentního muže, neschopného zajistit americkou bezpečnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner