Stovky židů dnes v Jeruzalémě vystoupily na Chrámovou horu, aby oslavily dějinné události. S odvoláním na izraelskou policii o tom informovala agentura AP. Přístup na Chrámovou horu se přitom v minulých týdnech stal jablkem sváru mezi židy a Palestinci. Muslimský představitel dnes označil počet židovských návštěvníků na Chrámové hoře za nepřijatelně vysoký.

Židé si v rámci svátku tiša be-av připomínají dvě katastrofy svých dějin – zničení prvního a druhého chrámu. Oba v biblických časech stávaly právě na Chrámové hoře.

Místo je ale posvátné i pro muslimy a nyní okrsek spravuje muslimská nadace. Její představitel Azzám Chatíb kritizoval vysoký počet židovských návštěvníků – podle něj jich přišlo 870. „Je to bezprecedentní, nepřijatelné a musí to přestat,“ řekl.

V rámci současných pravidel smějí židé oblast navštěvovat, ale neměli by se tam modlit. Mluvčí izraelské policie Luba Samriová uvedla, že šest židů bylo vykázáno kvůli porušení předpisů. Po drobné potyčce byli také zatčeni tři židé a jeden muslim.

V pondělí izraelští strážci zákona oznámili, že zadrželi 33 Palestinců, které podezírají z účasti na nedávných násilnostech kolem Chrámové hory. Dvoutýdenní nepokoje se podařilo zklidnit před čtyřmi dny, kdy se tradiční páteční modlitby muslimů na Chrámové hoře už obešly bez vážnějších incidentů.

Při předchozích potyčkách zemřeli nejméně tři Palestinci a další stovky utrpěly zranění. S újmou na zdraví skončilo i několik izraelských policistů, kteří čelili házení kamení, lahví a hořících předmětů. Palestinci se bouřili kvůli bezpečnostním opatřením, které Izraelci na Chrámové hoře zavedli. Izrael rozmístěním detektorů kovů a kamer podle Palestinců porušil právo muslimské správy okrsku. Izraelské úřady následně všechna opatření zrušily.

Bezpečnostní prvky nainstaloval Izrael u vstupů na Chrámovou horu poté, co tam tři arabští ozbrojenci zabili v polovině července dva izraelské policisty. Bezpečnostní prvky měly podle Izraele zamezit vnášení zbraní na posvátné místo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner