Poblíž základny mise OSN na severu Mali se dnes opět po týdnu ozývaly hlasité výbuchy způsobené patrně minometným útokem radikálů. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj z OSN, podle něhož byla napadena základna ve městě Timbuktu. Při střetu s islamisty na stejném místě zemřel před týdnem jeden voják a desítka dalších byla zraněna.

Jeden z obchodníků z Timbuktu Reuters popsal, že od základny byly slyšet přinejmenším tři silné exploze. Tyto výbuchy obvykle doprovázejí útoky islámských radikálů, kteří misi takzvaných modrých přileb a francouzských vojáků ostřelují v poslední roce často.

Minulý víkend se k minometné a raketové palbě přidali sebevražední atentátníci se dvěma vozy. Ve více než čtyřhodinovém boji zemřel jeden voják z Burkiny Faso a deset utrpělo zranění. Podle vyjádření francouzského ministerstva obrany zahynulo 15 útočníků.

V misi OSN, která v Mali působí od července 2013, je nyní nasazeno na 12.500 vojáků a policistů. V operaci dosud přišlo o život 160 příslušníků takzvaných modrých přileb.

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na teroristickou síť Al-Káida. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner