Caracas/Santiago de Chile 2. srpna (ČTK) – Další dva venezuelští soudci jmenovaní nedávno opozicí vyhledali ochranu na chilské ambasádě v Caracasu. Podle agentury DPA to dnes potvrdil chilský ministr zahraničí Heraldo Muñoz. Režim socialistického prezidenta Nicoláse Madura nové soudce neuznává a některé již zatkl.

Beatriz Ruiz Marinovou a Josého Nuñeze Sifontese jmenoval členy nejvyššího soudu parlament, který ovládá opozice. Nyní jsou ale oba „hosty“ chilského velvyslanectví, uvedl Muñoz. Dodal, že jeho země v této záležitosti jedná v souladu s právními a humanitárními zásadami své zahraniční politiky.

Na chilskou ambasádu se nedávno uchýlila i jiná členka nejvyššího soudu Elenis Del Valle Rodríguezová. Od dubna tam pobývá i předseda opoziční křesťanskosociální strany Copei Roberto Enríquez.

Parlament jmenoval 21. července nových 33 členů soudu. Maduro ale pohrozil, že všechny nechá zatknout a obstavit jim majetek. Poslanci 25. července uvedli, že tajná služba zadržela další dva soudce Jesúse Rojase Torrese a Zuleimu Gonzálezovou. První ze zatčených soudců, univerzitní profesor Ángel Zerpa, zahájil hladovku, když jeho uvěznění potvrdil vojenský soud.

Venezuelou zmítají opakované krvavé střety mezi opozicí nakloněnými demonstranty a bezpečnostními silami. Na čtvrtek je plánována další velká demonstrace, tentokrát na protest proti vzniku Ústavodárného shromáždění, které opozice považuje za nedemokratický prostředek k udržení vlády neoblíbeného Madura.

Venezuela se už několik let potýká i s ekonomickou krizí, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner