Další země se dnes připojily ke koordinovanému vyhošťování ruských diplomatů kvůli případu otravy bývalého dvojího ruského agenta v Británii nervově paralytickou látkou novičok. Britští představitelé z útoku obviňují Moskvu, která to popírá. Celkem má svá působiště v zahraničí opustit téměř 150 pracovníků ruských zastupitelských úřadů; je mezi nimi i 23 osob, které jako první již v půlce měsíce vypověděla Británie. Nejvíce diplomatů se dnes v rámci své působnosti rozhodla vykázat centrála Severoatlantické aliance – sedmi členům ruské mise při NATO odebrala akreditaci a dalším třem Rusům, kteří o povolení žádali, akreditaci odmítla udělit.

Po pondělku, kdy mimo jiné oznámily vyhoštění 60 ruských diplomatů Spojené státy a přes 50 Rusů vypověděly zhruba dvě desítky dalších zemí včetně více než poloviny členů Evropské unie včetně Česka, se dnes k protiruským sankcím přidaly Austrálie, Irsko a Moldavsko. Naopak Rakousko zdůraznilo, že se k akci nepřipojí, dokud se kauza otravy Sergeje Skripala, bývalého pracovníka ruské rozvědky, který poskytoval informace britským tajným službám, a jeho dcery zcela neobjasní.

Podobný postoj slovenské diplomacie obhajovali předseda slovenského parlamentu Andrej Danko i expremiér Robert Fico. Naopak slovenský prezident Andrej Kiska označil dosavadní slovenský přístup za nedostatečný.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vypovězení ruských diplomatů obhajoval tím, že Moskva bude mít menší schopnost provádět špionáž ve členských zemích aliance. „Rusku to vysílá jasné poselství, že jeho nepřijatelný a nebezpečný model chování má svou cenu a následky,“ řekl.

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který je tento týden na návštěvě Česka, dnes v české Poslanecké sněmovně odsoudil Rusko, které podle něj šíří dezinformace a snaží se podkopat spojenectví mezi Českem a USA. Ocenil přitom pondělní rozhodnutí české vlády vyhostit tři ruské diplomaty jako výraz solidarity po chemickém útoku v Británii. Rusko podle Ryana porušilo mezinárodní normy, když se dopustilo agrese vůči svým sousedům. Vede podle něj také kybernetické útoky a snažilo se vměšovat do demokratických voleb v Evropě i v USA.

Český prezident Miloš Zeman dnes řekl, že nevěří, že v ČR je vyráběn nebo skladován nervový jed novičok. Některé novinové články i zprávy ze zdrojů, které nechtěl kvůli jejich utajení jmenovat, podle něj ale naznačují, že by to možné bylo. V pondělí proto uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl jed na českém území skladován. Informaci má dostat do měsíce. Česká ministryně obrany Karla Šlechtová dnes řekla, že pověření BIS není zbytečné nebo nadbytečné.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vlnu vypovídání ruských diplomatů komentoval slovy, že USA použily „kolosální tlak, kolosální vydírání, které se staly hlavním nástrojem Washingtonu na mezinárodní scéně“. Podle ruských tiskových agentur ministr také řekl, že Rusko bude muset odpovědět odvetnými opatřeními, protože „takovou neurvalost nelze tolerovat“.

Za správný, důrazný, ale třeba také dětinský krok označují vyhoštění ruských diplomatů německé deníky. Naopak ruský tisk reakci západních států považuje za bezpříkladně tvrdou. Návrh protiopatření sestaví ruské ministerstvo zahraničí a rozhodovat bude prezident Vladimir Putin. O možném dopadu na případnou schůzku Putina s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, která se prý připravuje, odmítají ruští diplomaté spekulovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner