V rámci čistek po loňském zmařeném pokusu o převrat přišlo dnes v Turecku o místo dalších 227 soudců a prokurátorů. Oznámila to státní agentura Anadolu. Z turecké justice tak už bylo vyhozeno téměř 4000 pracovníků.

Od potlačeného červencového puče části armády tak už nechaly úřady zatknout nebo vyhodit více než 100.000 lidí z policie, armády, státních služeb, justice i dalších míst. Všechny kvůli podezření, že jsou napojeni na hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v exilu v USA a kterého prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zosnování převratu. Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil.

Agentura Anadolu informovala, že Nejvyšší rada soudců a prokurátorů (HSYK) od loňského 15. července do dneška vyhodila z práce 3886 pracovníků justice.

Západní země a obhájci lidských práv Erdogana podezřívají, že převrat využil jako zástěrku k potlačení veškerého nesouhlasu se svou politikou a s posilováním moci. Vláda na druhé straně čistky ospravedlňuje rozsahem pokusu o puč, do nějž vzbouření vojáci nasadili tanky a bojové letouny a zabili nejméně 240 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner