Syrští vládní vojáci v roce 2012 zaútočili na americkou válečnou novinářku Marii Colvinovou záměrně a když se dozvěděli, že jí střela zabila, začali oslavovat. Vyplývá to z výpovědi, kterou učinil pod přísahou bývalý příslušník zpravodajských služeb syrského režimu. Informovala o tom agentura AP. Syrskou vládu za vraždu Colvinové zažalovala její rodina. Americký zákon to umožňuje, jelikož Sýrie je na seznamu zemí, které podporují terorismus.

Šestapadesátiletá Colvinová zemřela v únoru 2012 poté, co syrští vojáci bombardovali čtvrť Bábá Amr, která byla baštou povstalců v Homsu. Spolu s ní při útoku zahynul i francouzský fotograf Rémi Ochlik. V době bombardování byli v ostřelovaném domě další čtyři západní novináři, ti ale přežili.

Jen několik hodin před smrtí se Colvinová objevila v živém vstupu pro televizi CNN. Tehdy uvedla, že lidé v Homsu trpí zimou a hladoví a že syrská armáda neútočí na vojenské cíle, ale na civilisty.

Podle dnes zveřejněné výpovědi bývalého příslušníka zpravodajských služeb syrské vlády, který je ve spisech označován pod pseudonymem Ulysses, Asadova armáda plánovala z Homsu unášet a následně vraždit novináře a aktivisty hájící lidská práva. Když se smrt Colvinové potvrdila, generálmajor Rafík Šahádah podle svědka vykřikl „Colvinová byla pes a teď je mrtvá. Ať jí teď pomáhají Američané“. Dnes stojí zmíněný generálmajor v čele syrských vojenských zpravodajských služeb. Do útoku byl podle svědka přímo zapojen Asadův bratr Máhir, který stojí v čele 4. divize syrské armády, a sedm dalších vojáků.

Svědek nyní žije legálně v Evropě a obává odvety za svou dezerci, píše AP.

Syrská vláda na nejnovější obvinění nereagovala, ale Asad již v minulosti odmítl, že jeho vojska novinářku zabila ve snaze ji umlčet. Podle televize Al-Džazíra se však rovněž nechal slyšet, že „Colvinová dostala, co si zasloužila“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner