Damašek 24. května (ČTK) – Několik velitelů Islámského státu (IS) včetně „ministra války“ této teroristické organizace zabili východně od Halabu (Aleppa) vojáci syrské armády. Oznámila to dnes syrská státní média s odvoláním na armádní zdroje. Mezi 13 islamisty ze Saúdské Arábie a Iráku usmrcenými při armádní operaci byl údajně „ministr války“ abú Musáb Masrí.

Předchůdce Masrího ve funkci vojenského velitele IS Umar Šíšání zahynul loni po zásahu amerického letectva. Vedení IS jeho smrt potvrdilo loni v červenci s tím, že Šíšání zemřel v bojích nedaleko iráckého Mosulu.

Armáda prezidenta Bašára Asada zaznamenala v minulých týdnech v provincii Halab řadu vojenských úspěchů. V polovině května získala po dvouměsíčních těžkých bojích kontrolu nad tamní leteckou základnou, kterou měli dosud v rukou radikálové. V bojích proti džihádistům ve východním Halabu obsadili vládní vojáci za pomoci spojeneckého Ruska 170 vesnic a měst.

Počátkem května zabili příslušníci afghánských speciálních sil Abdula Hasiba, šéfa jednotek IS v Afghánistánu. Hasib byl jmenován šéfem islamistů v Afghánistánu poté, co jeho předchůdce Háfiz Saíd zahynul loni v srpnu při náletu amerického bezpilotního letounu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner