Kodaň 19. května (ČTK) – Mladá Dánka sympatizující s teroristickou organizací Islámský stát (IS) byla odsouzena k šesti letům vězení za pokusu o teroristický čin, napsal dnes zpravodajský server The Local. Konvertitku k islámu dopadla policie v lednu 2016, kdy jí bylo 15 let, při plánování bombových útoků na dvě školy. Rozsudek byl vynesen ve čtvrtek.

Policie dívku zadržela v obci Kundby ležícím na největším dánském ostrově Sjaelland, na němž leží také Kodaň. Její rodiče nabyli podezření, že ve sklepě jejich rodinného domu experimentuje s chemikáliemi. Vedle chemikálií nalezla policie i návod, jak bombu vyrobit. K její přípravě však dívka tehdy ještě nepřikročila. Podle odborníků by množství chemikálií, jež nashromáždila, k výrobě skutečně nebezpečné bomby nestačilo.

Mladistvá známá pod iniciály NN se narodila a vyrostla v Dánsku. V roce 2015, jen několik měsíců před svým zatčením, konvertovala k islámu. Obhajoba tvrdila, že dívka byla ve škole šikanována a svým činem na sebe chtěla upoutat pozornost. „Dívka z Kundby“, jak ji také média nazývají, se prostřednictvím twitteru snažila spojit s vůdci Islámského státu. O plánování útoků si také vedla zápisky, v jednom z nich stálo: „Bombový útok proti nevěřícím 8. ledna“.

Žaloba navrhovala trest vězení na dobu neurčitou, což dánský zákon umožňuje v případě pachatelů závažných trestných činů považovaných za riziko pro společnost.

Prokurátor Kristian Kirk byl verdiktem zaskočen. „Nejvyšší soud jasně uvedl, že základní trest pro pokusy o terorismus je 12 let,“ prohlásil.

Kirk před vynesením rozsudku soudu předložil dívčin psychologický posudek. Ta je podle něj duševně labilní, nejistá a má problémy s identitou. Soudní lékařská rada doporučovala trest vězení na dobu neurčitou, dokud nebude dívka zcela duševně zdráva. Obhájkyně to považovala za přehnané a sama navrhovala trest v rozpětí od šesti do osmi let. K tomu se nakonec přiklonila i porota. Soud vzal v úvahu i amatérskou povahu příprav na útoky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner