Bratislava 1. září (zpravodaj ČTK) – Klidné rozdělení Československa je příkladem politické vyzrálosti a přátelství obou národů, řekl dnes předseda slovenského parlamentu Andrej Danko na slavnostní schůzi slovenské sněmovny. Ta se uskutečnila u příležitosti 25. výročí schválení slovenské ústavy, což bylo jedním z milníků v procesu rozdělení společného státu Čechů a Slováků. Slovenský prezident a premiér přijetí ústavy 1. září 1992 označili za základ svobodného státu.

„Období soužití s bratrským českým národem nám přineslo zkušenost, že nejlepším rozhodnutím je opustit pohodlí společného domu a vydat se vlastní cestou národní i státní nezávislosti. Buďme hrdí, že leden 1993 přinesl slovenskému národu vytouženou svobodu, o které jsme snili a o kterou jsme jako národ usilovali po staletí,“ uvedl v projevu Danko, který je také předsedou nacionalistické Slovenské národní strany.

„Přijetí ústavy položilo základ svobodného demokratického Slovenska,“ uvedl před poslanci prezident Andrej Kiska. Dodal, že po přijetí ústavy a vzniku samostatného Slovenska tehdejší politická moc nestoudně pošlapávala ústavní základy země. Kiska tak kritizoval období vlády premiéra Vladimíra Mečiara, která stála u zrodu samostatného Slovenska a kvůli jejíž politice se Slovensko dostalo v 90. letech do mezinárodní izolace a vypadlo z první skupiny zemí snažících se o přijetí do EU a NATO.

Kiska také řekl, že povinností politiků je dobře spravovat stát a použít moc svěřenou ústavou tak, aby se žádný člověk na Slovensku necítil zapomenutý, odstrčený a bezmocný.

Podle premiéra Fica, jenž před 25 lety coby poslanec tehdejší Slovenské národní rady hlasoval za ústavu, byl základní zákon rozhodujícím milníkem při vzniku samostatné slovenské státnosti.

„Jen tehdy budeme sebevědomý a hrdý národ, když budeme projevovat úctu ke státu, jeho symbolům, institucím, dějinám a především k hrdinům těchto dějin,“ řekl v projevu Fico.

Předseda slovenské vlády se také vyslovil pro zapojení Slovenska do takzvaného jádra EU. Tímto krokem má země podle něj šanci na historický skok v oblasti přibližování životní úrovně k vyspělým státům.

Fico rovněž vybídl slovenské politiky, aby začali diskusi o zahrnutí některých sociálních práv přímo do ústavy. Zmínil například minimální mzdu a její zvyšování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner