Po stížnostech na obtěžování žen ze strany migrantů zavedly některé dánské noční kluby pravidlo, podle kterého pouštějí dovnitř pouze ty hosty, kteří se domluví dánsky, anglicky nebo německy. Píše o tom dnes dánské vydání zpravodajského serveru The Local.

Ženy nejméně ve třech dánských městech si v posledních dnech stěžovaly, že mají obavy chodit v noci do barů a nočních klubů kvůli tomu, jak se tam k nim chovají žadatelé o azyl. Podle výpovědí migranti ženy v klubech osahávají, „ne“ neberou jako odpověď a jsou agresivní.

V důsledku toho některé podniky zavedly nová pravidla, aby sexuální obtěžování snížily na minimum. Někde byla posílena ochranka, jinde blokují přístup zákazníků, kteří se nedokážou domluvit s personálem.

Majitelé diskotékového klubu Buddy Holly v Sönderborgu rozhodli, že zamezí přístup všem, kdo neumějí dánsky, anglicky či německy. Podle organizace Danmarks Restauranter og Cafeer, která sdružuje přes 1500 podniků z celého Dánska, zvažuje několik dalších nočních klubů stejné opatření.

„Jestliže máte skupinu hostů, která vejde dovnitř a svým chováním ohrožuje ostatní, pak vzniká bezpečnostní problém, nemůžete-li s takovými lidmi vést dialog,“ řekl televizi TV2 ředitel organizace Torben Hoffmann Rosenstock.

Plán třídit hosty na základě jazykových znalostí se ale setkává s kritikou. Poradce pracující pro mezinárodní organizaci pro lidská práva Amnesty International Claus Juul uvedl, že odmítat hosty neovládající dánštinu či angličtinu je jasně diskriminační přístup.

„Nelze stanovit obecné pravidlo, které brání v přístupu lidem pocházejícím ze země, s níž byly v minulosti potíže,“ řekl v rozhovoru s televizí TV2.

Kromě Sönderborgu se problémy objevily také ve městech Thisted a Haderslev, napsal The Local.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner