Pokud Evropa nedostane v brzké době příval uprchlíků pod kontrolu, mělo by se začít debatovat o možných úpravách mezinárodních práv imigrantů, a to včetně ženevských konvencí. V rozhovoru s dánskou televizí TV 2 to prohlásil dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.

„Přichází doba, kdy je třeba diskutovat o tom, zda upravit pravidla hry,“ cituje Rasmussena agentura Reuters. Na dotaz, zda tím myslí i mezinárodní konvence, odpověděl, že ano. „Je jasné, že v určitém bodě, když to Evropa nedostane pod kontrolu, musíte začít diskutovat,“ dodal.

Rasmussen zmínil dvě záležitosti, které by v souvislosti s uprchlickými právy měly být vyřešeny. Jedna z nich se týká faktu, že mnozí imigranti pobývali před odchodem do Evropské unie v Turecku.

„Pokud jste dva tři roky v Turecku, kde se nebojuje, máte pak mít umožněno zamířit do Evropy a žádat zde o azyl? Dnes pravidla říkají ano, musíme o tom ale debatovat,“ řekl dánský premiér.

Další bod se týká možnosti uprchlíků pozvat si k sobě do hostitelské země ostatní členy rodiny. Mnohé evropské země pod vlivem uprchlické krize podmínky sjednocování rodin zpřísňují. Učinilo to i Dánsko, které přistěhování povoluje nově až po třech letech pobytu. Reuters připomněl, že Dánsko toto opatření právě kvůli ženevským konvencím nemůže uplatnit na všechny uprchlíky.

V Dánsku letos požádalo o azyl asi 18.500 lidí. Země mezitím učinila řadu kroků, aby svou atraktivitu pro žadatele snížila. Mimo jiné zpřísnila podmínky pro získání azylu či jiné formy ochrany, usnadnila proces vyhošťování či výrazně omezila finanční podporu.

Mezi hlavní cílové země migrantů patří Německo, kam letos přišel přes jeden milion lidí, a Švédsko. To letos přijalo přes 150.000 žadatelů o azyl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner