Dav v africkém Malawi zaživa upálil sedm lidí podezřelých z čarodějnictví. Zjevně totiž obchodovali s lidskými kostmi, které jsou často používány při čarodějnických praktikách, informovala podle agentury AFP tamní policie.

U obětí lynče se v okrese Nsanje na jihu malé a chudé země našly lidské kosti, a tak se dav rozhodl tyto osoby polít benzinem a upálit, řekl AFP policejní mluvčí Kirdy Kaunga.

Podle místních úřadů vesničané začali pojímat podezření, když pozorovali činy a gesta jednoho ze sedmi podezřelých, který nesl pytel s kostmi. „Muž byl sledován a zadržen,“ řekl AFP místní vůdce Tengani. „Bylo potvrzeno, že jeho pytel obsahoval lidské kosti, a od této chvíle se dav začal srocovat“ a postupně upálil sedm podezřelých.

Policie zatím nikoho nezatkla a ostatky upálených nechala převézt do márnice místní nemocnice, kde je mají identifikovat příbuzní. Policie však také zahájila vyšetřování, aby „určila původ kostí a to, zda patřily albínovi“, upřesnil regionální policejní mluvčí James Kadazera. Těla upálených byla podle něj zcela znetvořená.

V Malawi v poslední době vzrostl počet vražd a únosů albínů, tedy lidí s nedostatkem pigmentu. V některých zemích subsaharské Afriky jsou části těl a kosti albínů používány při rituálech, které mají přinést bohatství a moc.

Podle OSN bylo od minulého roku v zemi zavražděno devět albínů. Od prosince byla zatčena zhruba desítka lidí podezřelých z vražd, únosů nebo obchodování s lidskými kostmi.

Podle malawských úřadů se také neustále odehrávají případy exhumace těl albínů v zájmu získání jejich kostí. Albinismem, což je dědičná vada, je přitom v Malawi postižen zhruba jeden člověk z 1200.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner