Odchod Británie z Evropské unie bez dohody o podmínkách tohoto kroku je také možnost, ale není to scénář, kterému by Londýn dával přednost. Při slyšení v poslaneckém výboru pro rozluku s EU to dnes řekl britský ministr pro brexit David Davis. Podle ministra existuje „riziko, že unie na poslední chvíli přijde s náhlými požadavky“, které by dohodu o podmínkách brexitu mohly ohrozit. Možnost nedohody by tak měla být na stole do poslední minuty, dodal Davis.

Rozhovory o brexitové dohodě podle něj nejspíš potrvají do posledního okamžiku a budou „velice vzrušující“. Unijní dohody totiž bývají dovedeny do konce těsně před vypršením termínu „nebo i později, když se zastaví hodiny“, uvedl Davis. „Očekávám, že přesně to se stane,“ řekl.

Podle něj to může znamenat, že britští poslanci nakonec nedostanou možnost o dohodě hlasovat ještě před brexitem, jak jim slíbila premiérka Theresa Mayová. Británie má unii opustit v březnu 2019. Mayová ale později poslance ujistila, že dohoda bude dojednána včas, aby o ní stihli hlasovat ještě před brexitem.

Davis odmítl názor jednoho z poslanců, že vláda ohledně brexitové nedohody blafuje. Kabinet podle něj v určité chvíli zveřejní informace o svém záložním plánu pro tento případ.

Davis také řekl, že Británie podle právních expertů bude unii muset platit po opuštění bloku asi rok. V krajním případě, pokud by se Londýn s Bruselem rozešel ve zlém a bez dohody, by podle Davise neplatila Británie nic. Ministr ale zdůraznil, že takový vývoj nepovažuje za pravděpodobný.

Zatímco Londýn chce co nejrychleji vyjednat s Bruselem dohodu o dalších vztazích, včetně asi dvouletého přechodného období, unie nechce tyto rozhovory o budoucnosti zahájit bez dohody o podmínkách rozluky, o nichž se zatím vyjednává.

Dohodu týkající se přechodného období, které má sloužit k tomu, aby se oba celky přizpůsobily novým pravidlům, očekává Davis v prvním čtvrtletí 2018. Na příštím, prosincovém summitu podle něj unie nejspíš představí svůj pohled na tuto záležitost.

Ministr, kritizovaný za pomalý pokrok v rozhovorech o brexitu, také řekl, že dohoda o budoucích obchodních vztazích Británie a EU by mohla být dojednána už v příštích 12 měsících. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier naproti tomu v úterý uvedl, že to bude trvat mnohem déle. Na dotaz, zda je pravda, za Británie může tuto dohodu podepsat až po brexitu, Davis řekl, že ano, ale že to může být „nanosekundu“ poté.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner