Režisér, scenárista a producent David Mrnka dnes začal v Praze natáčet celovečerní film o Miladě Horákové, která byla po vykonstruovaném procesu komunistickým režimem v roce 1950 popravena a stala se symbolem boje za svobodu. Titulní roli ztvárňuje izraelsko-americká herečka Ayelet Zurerová (Mnichov, Muž z oceli, Andělé a démoni, Daredevil, Ben-Hur). V kinech se snímek objeví na podzim 2017. Aňa Geislerová se představí jako soudkyně Ludmila Brožová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objeví Američan Robert Gant.

„Jde o příběh o ženě, která za svou myšlenku zaplatila cenou nejvyšší – svým životem. I proto je nadčasový. Jeho hlavními tématy jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska či naděje, aktuální i dnes. Češi by na ni měli být hrdí,“ řekl před první klapkou Mrnka ČTK. První záběr patřil konci filmu, kdy Bohuslav utíká varovat manželku před zatčením. Asistovali u toho komparsisté, ulicí s dobovými plakáty jezdily historické automobily.

Koprodukční projekt Milada připravoval Mrnka devět let. Dlouho sháněl finance, posun podle něj znamenala účast globální videotéky Netflix, která ho zařadí do své nabídky, když zakoupila práva na streamování po celém světě. Rozpočet však Mrnka neprozradil. Využil materiálů, které mu poskytla dcera Milady Horákové Jana Kánská, na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců. „Obsazování hlavních rolí bylo složité, několikrát se změnilo. Nakonec jsme vybrali Ayelet Zurerovou, která má slovanský původ. Její maminka totiž pochází ze Slovenska – i proto příběhu rozuměla trochu v jiné dimenzi,“ dodal Mrnka. První část natáčení skončí v polovině prosince.

„Kromě Prahy budeme pracovat na dalších autentických lokalitách. Například v Terezíně, na Šumavě a také u Hradce Králové, odkud pochází Bohuslav Horák. Na jaře máme dotáčky v jižních Čechách a v okolí Prahy,“ dodal. Štáb je především český, jeho nejbližšími spolupracovníky jsou kameraman Martin Štrba, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, architekt Milan Býček, mistr zvuku Jiří Klenka a skladatel Aleš Březina. Střihačkou bude Olina Kaufmanová.

„Točíme v angličtině s českým akcentem. Ta americká část se na to připravovala šest měsíců,“ uvedl filmař, který žije v USA. Česko opustil po maturitě, v Austrálii vystudoval film a za prací se přesunul do zákulisí amerických filmů a televizí. Produkoval zprávy pro televize CNN, BBC a podílel se na přípravách pořadu Larry King Live.

bor mha

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner