Irbíl (Irák) 28. září (ČTK) – Letiště v severoiráckém Irbílu v pátek večer přeruší všechny mezinárodní lety, oznámila dnes ředitelka letiště. Tento krok nařídila centrální vláda v Bagdádu kvůli konání referenda, v němž Kurdové v pondělí hlasovali o nezávislosti svého území. Problémy ale může mít severní Irák i s vývozem ropy. Turecko totiž oznámilo, že o vývozu bude napříště jednat pouze s Bagdádem, ačkoli jde o ropu i o přepravní trasy z Kurdistánu.

Mezinárodní lety budou v Irbílu přerušeny v 18:00 místního času (17:00 SELČ), sdělila podle agentury AFP ředitelka letiště Talar Fáik Sálihová. O zastavení mezinárodního provozu se ve středu zmínil také premiér Hajdar Abádí, který ale řekl, že lety budou přerušeny o několik hodin dříve.

Některé letecké společnosti už ve středu oznámily, že se pokynu centrální irácké správy podrobí a lety do Irbílu zastaví. Další ale trvaly na tom, že provoz zachovají, dokud bude otevřen vzdušný prostor nad Irbílem. Patřila k nim i společnost Qatar Airways, která ale dnes oznámila, že od 29. září do 1. října lety do severního Iráku pozastaví na žádost iráckého úřadu pro civilní letectví. Požadavek Bagdádu se netýká jenom Irbílu, ale také letiště v Sulajmáníji. Rozhodnutí Qatar Airways zahrnuje také toto letiště.

Turecko vyzvalo své občany, aby severní Irák opustili dříve, než letový zákaz začne platit. Turecko v pátek zastaví lety do Irbílu i do Sulajmáníje a týkat se to bude společností Turkish Airlines, Pegasus a Atlas Global.

Na letišti v Irbílu čeká na odbavení několik set lidí, kteří chtějí využít posledních spojů. Podle agentury AP jsou to hlavně cizinci, kteří nechtějí v Iráku uváznout. Turkovi Muratovu Mutlarovi nařídil jeho zaměstnavatel v Iráku, aby do pátku odjel zpět do Turecka. Zda se do práce vrátí, netuší. „To bude záležet na situaci. Jestli lety obnoví, vrátíme se a začneme znovu pracovat,“ řekl.

Agentura AFP napsala, že uzávěra letišť v Kurdistánu bude mít zásadní důsledky, protože v oblasti pracuje mnoho cizinců. Mnozí mají víza vydaná kurdskými úřady, která ale nejsou uznávaná jinde v Iráku, takže lidem nezbývá než ze země odcestovat.

Sálihová řekla, že příkaz Bagdádu uzavřít letiště považuje za nešťastný. „Nedotkne se to jenom Kurdů. Je tu mnoho uprchlíků, kteří letiště v Irbílu používají. Byli jsme také mostem mezi Sýrií a OSN při dodávkách humanitární pomoci,“ řekla. V Irbílu jsou rovněž příslušníci mezinárodní k koalice, která bojuje proti radikálům.

Kurdové se v pondělí v referendu vyslovili přesvědčivou většinou 92 procent hlasů pro nezávislost. Jejich vedení o tom chce začít jednat s vládou v Bagdádu, která však referendum označila za neústavní. Vyzvala Kurdy, aby jednali, ale nikoli na základě výsledku referenda, nýbrž podle zákonů daných ústavou.

Proti odtržení kurdských autonomních oblastí od Iráku jsou také okolní státy s početnou kurdskou menšinou. Turecko dnes oznámilo, že o vývozu ropy z Iráku bude jednat výhradně s vládou v Bagdádu. Premiéra Abádího o tom v telefonickém rozhovoru ujistil turecký premiér Binali Yildirim. Ropa se těží na severu Iráku a potrubím vyváží přes Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan těsně po referendu pohrozil, že Ankara může tyto trasy uzavřít a Kurdy vyhladovět.

I když dnes Abádího úřad informoval o odhodlání Turecka jednat o vývozních podmínkách jen s Bagdádem, agentura Reuters upozornila, že není jasné, jakým způsobem chce Ankara zajistit export z iráckého Kurdistánu.

V Kurdistánu v Iráku se těží denně 600.000 barelů ropy a 550.000 z nich se dopravuje do exportního terminálu Ceyhan v Turecku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner