Washington 2. března (ČTK) – Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions během nominačních jednání v Senátu mylně informoval Kongres o svých kontaktech s ruskými představiteli během loňské volební kampaně, a proto by měl pro blaho země rezignovat. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. Stejný názor na rezignaci má i šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, podle které Sessions v Kongresu pod přísahou lhal. Mezitím demokraté ze sněmovního výboru pro otázky justice vyzvali Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby Sessionsovu výpověď v Kongresu o kontaktech s Rusy prověřil kvůli možné křivé přísaze.

Sessions loni dvakrát jednal s ruským velvyslancem v USA, což dosud nebylo známo. Nyní čelí tlaku, aby se vzdal dohledu nad vyšetřováním údajných zásahů ruských hackerů do amerických voleb.

„Ministr spravedlnosti Jeff Sessions měl několik týdnů čas, aby opravil svou výpověď, kterou učinil před justičním výborem v Senátu, ale neučinil tak,“ řekl Schumer na tiskové konferenci. „Pro blaho této země by měl ministr spravedlnosti Sessions odstoupit,“ dodal.

Ministerstvo spravedlnosti je nadřízené Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), které vyšetřování kauzy ruského hackování vede, Sessions je navíc z titulu své ministerské funkce hlavním americkým žalobcem. Podle Schumera je očividné, že Sessions nemůže dál stát v čele vyšetřování, navíc je možné, že sám ministr se stane předmětem šetření.

Schumer rovněž chce, aby ministerstvo spravedlnosti okamžitě jmenovalo zvláštního prokurátora bez politických vazeb, který se případu ruského ovlivňování voleb ujme. Pokud se tak nestane, bude Schumer žádat prosazení zákona o zřízení úřadu nezávislého prokurátora, jak se to stalo během aféry Watergate. Kvůli tomuto skandálu rezignoval v roce 1974 tehdejší prezident Richard Nixon.

Demokraté z justičního sněmovního výboru se mezitím obrátili na šéfa FBI Jamese Comeyho a na úřad státního návladního v hlavním městě Washingtonu s tím, že je třeba objasnit právní stránku Sessionsovy výpovědi v Kongresu. Kongresmani se domnívají, že se Sessions mohl dopustit nelegálního jednání, mimo jiné lhaní Kongresu a křivé přísahy.

Takové prověření chce i Americká unie občanských práv (ACLU). „Americký lid si zaslouží plné objasnění toho, zda Sessions křivě přísahal a zda je způsobilý zastávat post nejvyššího představitele policejních složek v zemi,“ uvedla ACLU s tím, že nikdo nemůže stát nad právem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner