Lídr ODS Petr Fiala bude znovu kandidovat na funkci místopředsedy Sněmovny. Má podporu Demokratického bloku ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Novinářům to řekl předseda sněmovní frakce občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Fiala dnes neuspěl ve dvou kolech volby, když pro něj podle ODS nehlasovali poslanci hnutí ANO, SPD a komunisté. Na obsazení křesel dalších čtyřech místopředsedů se dolní komora shodla hned v prvním kole hlasování. Nová volba se uskuteční příští týden.

Fiala (53) obdržel ve druhém kole volby 85 ze 191 odevzdaných hlasů. V prvním kole dostal ještě o dva hlasy méně. V prvním kole poslanci zvolili do místopředsednických funkcí Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD).

Do druhé volby budou moci kluby překládat návrhy nových kandidátů. Lhůta pro jejich podávání bude vyhlášena na základě dohody frakcí.

V minulém volebním období měla Sněmovna čtyři místopředsedy. Poslední volné křeslo poslanci obsadili až ve třetí volbě. Na ustavující schůzi tehdy neuspěli Okamura jako nominant Úsvitu a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, na druhé schůzi Okamura a nynější předseda STAN Petr Gazdík. Gazdíka poslanci zvolili na čtvrté schůzi potom, co se Okamura nominace vzdal.

Dnes podle občanských demokratů a lidovců Sněmovna s převahou ANO, SPD a KSČM ukázala při hlasování způsob, jakým chce dělat politiku. „Míra pomstychtivosti a míra moci je možná až překvapivá,“ řekl po hlasování Fiala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner