Demokratický blok, který tento týden vytvořily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN pro společný postup při ustavení Sněmovny, zlepšil vyjednávací pozici těchto stran v povolebním vyjednávání. V debatě na televizi Prima se na tom dnes shodli nově zvolený poslanec z TOP 09 Dominik Feri a první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. Hnutí ANO, které se pokouší sestavit menšinovou vládu, podle nich před tím k vyjednávání s menšími stranami přistupovalo s pohrdáním.

„My jsme skutečně před tím byli v situaci, kdy jsme s panem kolegou (Janem) Farským byli ve velké kanceláři pana (Jaroslava) Faltýnka (ANO), (…) potom jsme řekli nějaké naše představy panu Faltýnkovi o tom, že bychom chtěli plnit demokratickou roli opozice, pan Faltýnek si psal poznámky a bylo nám odpovězeno: my vám dáme vědět. To pohrdání vůči našim mandátům bylo jednoznačné,“ řekl Rakušan.

Podle něj nyní větší síla Demokratického bloku nutí ANO, aby reagovalo na požadavky, které budoucí opozice má. „Jakým způsobem se bude příští týden postupovat na ustavující schůzi, jestli bude ANO vstřícné k vyjednávání, to se uvidí,“ řekl Feri. „To, že jsme si dali nějaké požadavky, které třeba nebudou vyslyšeny, to je reálná politiky,“ doplnil ho Rakušan.

Blok chce dva místopředsedy Sněmovny a předsedat mimo jiné bezpečnostnímu či hospodářskému výboru. Oba výbory ale již zástupci ANO slíbili hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Demokratický blok bude mít ve Sněmovně 48 mandátů. Hnutí ANO jich bude mít 78. Je to dáno systémem přepočtu mandátů podle výsledků voleb. „Je třeba si uvědomit, že hnutí ANO získalo necelých 30 procent a stojí za ním zhruba 1,5 milionu voličů. Byť ten počet mandátů Demokratického bloku neodpovídá počtu mandátů hnutí ANO, tak počet voličů, tedy těch lidí, kteří reálně vhodili lístek s názvem jedné z těch stran sdružených v Demokratickém bloku, je téměř totožný,“ uvedl Rakušan.

Demokratický blok by podle obou politiků mohl spolupracovat i v komunálních, evropských a senátních volbách. „Rozhodně se budeme bavit o tom, že bychom chtěli v některých regionech stavit třeba společné kandidáty, respektive si vzájemně nekonkurovat,“ řekl Rakušan.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner