Richmond (Spojené státy) 20. prosince (ČTK) – Že opravdu záleží na každém hlasu, si zřejmě ode dneška dobře zapamatují voliči v americkém státě Virginie. Po těsné porážce v listopadových volbách do místního zákonodárného sboru požádala kandidátka demokratické strany Shelly Simondsová o přepočet hlasů. V úterý úřady rozhodly: Simondsová porazila republikána Davida Yancyho o jediný hlas. Informoval o tom deník The New York Times.

Po dramatickém několikahodinovém procesu došli volební úředníci k bilanci 11.608 hlasů ku 11.607. Vítězství členky školní rady ve městě Newport News není oficiální, dokud jej nepotvrdí panel tří soudců, tomu ale podle všeho nic nebrání. Demokrati už slaví úspěch a vůdci virginských republikánů k němu Simondsové blahopřáli.

„Platnost žádného hlasovacího lístku nebyla zpochybněna, takže soud nemá co prověřovat,“ řekl ke konečnému rozhodnutí, které může padnout už dnes, poslanecký klub demokratů.

„Nemůžu tomu uvěřit, ale zdá se, že je to konečné,“ řekla médiím nadšená Simondsová. Proces přepočítávání hlasů označila za příklad toho, čemu říká dobré vládnutí. „Bylo to krásné, sledovat demokracii v akci,“ dodala.

Vítězstvím Simondsové ztratili republikáni po 17 letech většinu v dolní komoře generálního shromáždění státu Virginie. Ve 100členné sněmovně delegátů jsou nyní síly rozložené 50 na 50. „Demokratická vlna, která se ve Virginii vzedmula ve volební den minulý měsíc, uštědřila ještě jednu ránu,“ komentoval list The New York Times. Republikáni už na začátku listopadu přišli v místním zastupitelstvu o 15 křesel, což si mnozí komentátoři vykládali jako odpověď voličů na úřadování prezidenta Donalda Trumpa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner