Skupiny demonstrantů, kteří protestovali proti čtvrtečnímu uvěznění exministrů katalánské vlády, dnes ráno zkomplikovaly dopravu v Barceloně. Na několika místech lidé zatarasili i hlavní tahy do této katalánské metropole. Podle deníku El Periódico protesty trvaly vždy tak půl hodiny. Skupina studentů také zablokovala asi na 15 minut koleje na příměstské trati do Barcelony. Kvůli uvalení vazby na katalánské exministry, jimž v případě odsouzení hrozí až 25 let vězení, dnes také mimořádně zasedala barcelonská radnice, která se vyslovila pro okamžité propuštění bývalých ministrů.

Madridská soudkyně ve čtvrtek vyhověla žádosti prokuratury a uvalila vazbu na devět exministrů, kteří se ten den dostavili k výslechům. Pro jednoho z nich navrhla prokuratura možnost podmínečného propuštění na kauci, kterou dnes už exministr Santi Vila zaplatil a odpoledne byl propuštěn. „Apeluji na politická uskupení ve Španělsku, která mají smysl pro demokracii, aby ukončila tuto hroznou situaci s uvězněnými politiky,“ řekl médiím krátce po svém propuštění Vila. Vyzval „vysoké státní autority“, aby se angažovaly, protože tato situace podle něj nejde vyřešit soudně.

Na protest proti uvěznění exministrů, které španělská prokuratura viní ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska, dnes skupiny lidí omezily provoz na silnicích. V ranní špičce kolem osmé hodiny zablokovali demonstranti na různých místech v Barceloně a v provincii Barcelona větší silniční tahy. Kromě hlavního tahu Gran Vía v Barceloně způsobili dopravní zácpy demonstranti i na silnici A2 ve městě Castellolí či na několika dalších silnicích v provincii Barcelona, na nichž je ráno velký provoz směrem do Barcelony. Asi stovka lidí blokovala silnici v údolí Aran u hranic s Francií.

Skupina studentů postávala asi 15 minut na kolejích ve městě Sant Cugat del Valles, a způsobila tak asi dvacetiminutové zpoždění příměstské vlakové linky do Barcelony. Studenti drželi velké transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně. Protest uspořádala skupina Univerzity za republiku, která dnes v poledne vyzvala k protestům na univerzitách.

Barcelonská starostka Ada Colauová na dnešek svolala mimořádné zasedání radnice, které zdůvodnila „velmi závažnými bezprecedentními činy proti demokracii“. Radní za separatistické strany přišli s transparenty „Svobodu pro politické vězně“, s nimiž vyšli i před budovu radnice. Solidaritu s uvězněnými exministry vyjádřila i část radních v baskickém Bilbau, kteří včetně starosty vyšli demonstrovat před budovu radnice.

Asi dva tisíce lidí demonstrovaly dnes v katalánském městě Girona (španělsky Gerona). Někteří před tamní radnicí drželi minutu ticha za uvězněné politiky, manifestace se konala i před tamní univerzitou, kterou vystudoval i expremiér Carles Puigdemont. Ten má v tomto stotisícovém katalánském městě hlášený pobyt.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner