Demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana se dnes v Praze účastní asi 1000 lidí. Vyplývá to z aktuálního odhadu pražské policie. Shromáždění začalo po 13:00 na Václavském náměstí v Praze, kde se sešlo asi 300 účastníků. Zazpívali hymnu a vyslechli projevy řečníků, podle nichž prezident jako jeden z mála politiků nabízí řešení uprchlické krize. Poté se účastníci krátce před 14:00 vydali na pochod na Hrad. Doprovázejí je desítky policistů včetně antikonfliktního týmu.

Na Hradčanském náměstí chtějí demonstranti vyjádřit podporu prezidentovi. Cestou skandovali hesla „Čechy Čechům“, „Nic než národ“, „Multi-kulti nechceme“. Aby se vyhnuli Můstku, kde byla ohlášena demonstrace proti xenofobii, obešli to Jindřišskou ulicí, kde policie zastavila dopravu včetně tramvají.

Na rohu ulic Panská a Na Příkopě se pokusila pochod zablokovat desítka aktivistů sedících na zemi. Policisté je opakovaně vyzvali, aby prostor opustili. Po neuposlechnutí je policie zajistila a převezla na policejní služebnu, řekla ČTK mluvčí pražské policie Iveta Martínková. Dodala, že policisté jsou připraveni reagovat na jakákoli protiprávní jednání.

Trasa dál vede přes Karlův Most, Mosteckou a Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí. Jedna z pořadatelek akce účastníkům pochodu sdělila, že je na Hradčanském náměstí čeká program včetně vystoupení kapely Ortel spojované s krajní pravicí. Texty skupiny jsou často zaměřeny proti menšinám.

Na zahájení demonstrace na Václavském náměstí postávala řada lidí s českými vlajkami. Další si přinesli transparenty s nápisy „Chráníme svou vlast“, „Ne Bruselu“ či „Stop EU“. Vyslechli si například řeč bývalého předsedy republikánů Miroslava Sládka, který vyjádřil radost nad tím, že konečně našlo odezvu to, co prohlašoval před 20 lety.

Dnešní akci svolaly Hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Pražskému magistrátu ji nahlásily 24. listopadu s tím, že očekávají účast asi 5000 lidí.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner