V Jihoafrické republice se vyostřily déletrvající protesty studentů proti vysokým studijním poplatkům. Na znovuotevřené univerzitě Witwatersrand v Johannesburgu se dnes žáci střetli s policií, informují zahraniční média. Protesty mají i rasový aspekt a podle tamního prezidenta Jacoba Zumy vedly až k miliardovým škodám na majetku.

Univerzita Witwatersrand byla znovu otevřena v pondělí, zavřená byla kvůli místy násilným protestům za bezplatné vzdělávání. Někteří studenti přitom část vyučujících donutili opustit kanceláře, uvedla mluvčí univerzity.

Dnes protestující na univerzitě napadli policejní auta. Strážci zákona proti stovkám studentů nasadili zábleskové granáty, gumové projektily a slzný plyn. Univerzita nechala kolem areálu školy rozmístit policii a soukromé bezpečnostní složky.

Prezident Zuma oznámil, že nedávné protesty na některých univerzitách způsobily škody na majetku ve výši zhruba 44 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč).

Náklady na vysokoškolské studium jsou podle agentury Reuters v Jihoafrické republice neúnosně vysoké pro většinu černochů. Protesty tak vyjadřují i nespokojenost s tím, že i 20 let po pádu apartheidu v zemi přetrvávají rasové nerovnosti.

Demonstrace propukly poprvé loni, pak ale ustoupily, když vláda zmrazila růst studijních poplatků a zřídila komisi, která měla zhodnotit způsob financování školství. Nepokoje se znovu rozhořely, když komise letos v září oznámila, že poplatky se příští rok opět zvýší, byť jen o osm procent. Vláda podle agentury AP uvedla, že chudším studentům bude růst nákladů kompenzovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner