Desítky tisíc příznivců krajně levicového hnutí Nepodrobená Francie se dnes v Paříži sešly na demonstraci proti reformě pracovního práva, kterou prosadil prezident Emmanuel Macron. V čele průvodu, který vyrazil z náměstí Bastilly, šel šéf hnutí Jean-Luc Mélenchon. Dav skandoval hesla jako „odpor, odpor“. Akci doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli obavám z terorismu a řádění zakuklených vandalů, napsal deník Le Figaro.

Reformu zákoníku práce Macron podepsal v pátek. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Cílem reformy, proti níž se v zemi uskutečnila vlna protestů i za předchozího šéfa Elysejského paláce Françoise Hollandea, je snížit nezaměstnanost.

„Lidé jsou hodně naštvaní,“ řekla agentuře Reuters jedna z účastnic demonstrace. Politici si toho podle ní nejsou vědomi. „Jsou odtržení od reality. Jsem proti Macronově ultraliberální politice,“ dodala.

Reuters připomíná, že Macron během své kampaně sliboval, že se pokusí překlenout propast mezi levicí a pravicí. Od svého zvolení v dubnu se ale Macronovi mnoho politiků odcizilo, a to převážně z levicového spektra. Přispělo k tomu i jeho prohlášení, že „flákačům“ neustoupí. Později Elysejský palác ujišťoval, že hlava státu tím nemyslela lidi protestující proti reformě zákoníku práce.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že Mélenchon je Macronovým nejsilnějším oponentem. Tradiční strany jsou naopak slabé. Socialisté, kteří vládli v letech 2012 až 2017, jsou v troskách, a konzervativní Republikáni jsou rozděleni v tom, zda centristu Macrona podporovat nebo ne. Vnitřní rozbroje štěpí také krajně pravicovou Národní frontu. Mélenchonovo postavení ale paradoxně může Macronovi pomoci, protože lidé ho nevnímají jako vhodnou alternativu, ale spíš jako prostředníka protestů, uvedla Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner