Dnešní demonstraci v Paříži, při níž lidé opět protestovali proti vládní reformě zákoníku práce, provázelo násilí. Policie, která k zajištění bezpečnosti nasadila 2500 mužů, rozehnala radikály slzným plynem a zatkla nejméně 38 lidí. Podle odborů se protestu zúčastnilo 55.000 osob, podle úřadů jen asi 14.500. Demonstrace se konaly i v dalších městech. Podle odborů bylo dnes v ulicích celkem 200.000 demonstrantů, podle policie 64.000.

Vláda se dostala pod palbu kritiky, když demonstraci plánovanou na minulý čtvrtek nejprve zakázala s poukazem na bezpečnostní rizika, a po vyjednávání s odboráři ji nakonec povolila jen na vymezeném místě. Dnešní protestní den byl od března jedenáctý, přičemž některé protesty provázelo poškozování budov, ničení aut a útoky na policisty.

V Paříži se dnes asi 200 černě oděných lidí s kuklami na hlavách náhle objevilo před čelem průvodu. Násilníci, od kterých se odbory distancovaly, házeli na policisty dlažební kostky.

Protestní pochod v Paříži se ubíral po trase, která byla demonstrantům minulý týden zakázána, tedy z náměstí Bastille na náměstí Itálie. Odbory ale musely přistoupit na mimořádnou policejní mobilizaci a kontroly demonstrantů, kterým policisté zabavovali „nebezpečné předměty“ a některé z nich po osobní prohlídce zatkli. Policie předem varovala, že zadrží každého, kdo bude skrývat obličej pod maskou nebo si přinese zbraň.

Policejní zátarasy, které lemovaly celou trasu průvodu v délce 2,8 kilometru, a zdlouhavé osobní kontroly odsoudili levicoví radikálové, podle kterých to znemožnilo mnoha lidem se demonstrace zúčastnit.

Kvůli stávce je celý den uzavřena nejslavnější památka v Paříži – Eiffelova věž. Její zaměstnanci stávkují už podruhé za poslední dva týdny. Loni si vstupenku na věž podle AFP koupilo téměř sedm milionů lidí, což je asi 20.000 denně. Z nich bylo 80 procent ze zahraničí.

Demonstrace se dnes konaly i v dalších městech – v Marseille, Lyonu, Rennes, Toulouse, Grenoblu či Le Havru. Podle médií byly poklidné.

„Neposlouchejme již ten úchylný stát. Svět je posedlý ekonomickým růstem a produktivitou,“ řekl AFP 77letý demonstrant Jean-Jacques ve Štrasburku.

Premiér Manuel Valls se má ve středu sejít s lídry odborů. Vedení mocné ústředny CGT dnes uvedlo, že schůzka těžko přinese pokrok, a oznámilo, že počítá s dalším dnem protestů 5. července.

Podle komentářů jde o ojedinělou sociální vzpouru za nějaké socialistické vlády ve Francii. Protesty dříve provázely stávky na železnici i jinde, ty ale po zahájení fotbalového Eura postupně utichly.

Odbory tvrdí, že změna zákoníku práce nepřijatelně zvýhodňuje zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabuje postavení pracujících. Podle vlády prezidenta Françoise Hollandea je ale klíčem k snížení nezaměstnanosti, která se v zemi léta pohybuje kolem deseti procent, dále k přilákání nových investic a k ekonomickému růstu. Spor vytváří pro Hollandea nepříjemné napětí před prezidentskými volbami na jaře 2017.

Nespokojenost sílí také mezi policisty, kteří se cítí velmi vyčerpaní poté, co se podílejí na mimořádných bezpečnostních opatřeních po loňských atentátech džihádistů i kolem nynějšího fotbalového Eura a demonstrací.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner