Tisíce lidí vyšly v sobotu do ulic amerických měst na podporu newyorského policisty, který byl tento měsíc shledán vinným ze zastřelení neozbrojeného černocha. Podle agentury AP se jen v New Yorku shromáždění zúčastnilo asi 10.000 osob.

Osmadvacetiletého Akaie Gurleyho zabila 20. listopadu 2014 kulka, která se odrazila od zdi na schodišti bytového domu v Brooklynu. Kulku vypálil ve tmě americký policista čínského původu Peter Liang. Uvedl, že ho vyděsil hluk.

Soud minulý týden uznal vinu policisty, jemuž za zabití neozbrojeného černocha hrozí až 15 let vězení. Verdikt se dozví 14. dubna. Obhajoba je přesvědčena, že z Lianga se stal obětní beránek za předchozí justiční nespravedlnosti.

V sobotu demonstrovaly v třicítce amerických měst na podporu policisty tisíce lidí, mezi nimiž byla řada Američanů čínského původu. V Los Angeles odhadl místní tisk účast na protestech na stovky, ve Philadelphii na 2000 lidí.

Ve Spojených státech došlo v uplynulých letech k několika případům usmrcení neozbrojených černochů bělošskými policisty. Do ulic mnoha amerických měst kvůli tomu vyšly tisíce nespokojenců. Protesty se týkaly hlavně dvou sporných případů v roce 2014 – zastřelení černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu a usmrcení černocha Erika Garnera v New Yorku. Velká porota se u obou rozhodla policisty neobvinit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner