Caracas 24. dubna (ČTK) – Demonstranti dnes na hlavních silničních tazích venezuelské metropole Caracas tvořili barikády z odpadků a v některých případech i z vyhozených van, čímž na řadě míst zastavili provoz. Informovala o tom agentura Reuters. Protivládní protesty ve Venezuele trvají už téměř čtyři týdny. Opozice požaduje vyhlášení předčasných prezidentských voleb.

Střety mezi demonstranty, z nichž někteří házeli kameny a podomácku vyrobené třaskaviny, a bezpečnostními silami, které použily gumové projektily a slzný plyn, si tento měsíc v zemi vyžádaly už deset obětí na životech. Dalších nejméně deset osob přišlo o život během nočního rabování.

„Mám prázdný žaludek, protože nemohu najít nic k jídlu,“ citovala agentura Reuters šestašedesátiletou Jeannette Canozoovou. Podle ní policie ráno na demonstranty, kteří zabarikádovali silnice v Caracasu, střílela gumové náboje.

Demonstranti byli oblečeni v barvách venezuelské vlajky – tedy ve žluté, modré a červené. Nesli transparenty se slogany namířenými proti kriminalitě a vládě.

Ve státě Táchira demonstranti rovněž blokovali hlavní silnice a někteří z nich v ulicích hráli stolní hry.

Demonstrace většinou začaly ráno v poklidu, ale později odpoledne propukly násilnosti.

Nepokoje ve Venezuele jsou nejhorší od roku 2014. Tehdy během několik měsíců trvajících protestů proti Madurovi přišlo o život 43 lidí.

Současné protesty vypukly poté, co nejvyšší soud koncem března rozhodl převzít pravomoce parlamentu. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí nejvyšší soud už více než rok, tedy od té doby, co v zastupitelském sboru má většinu opozice.

Socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura tvrdí, že její odpůrci se s podporou USA pokoušejí o převrat. Podle opozice je Maduro diktátor, který zabraňuje pokojným protestům.

Opozice, která si přeje předčasné volby, žádá také propuštění vězněných opozičních aktivistů. Protesty však také souvisejí s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž je v zemi nedostatek základních potravin a léků. Z krize demonstranti viní socialistickou vládu.

Venezuelská policie během protestů v posledních týdnech zatkla více než 1400 lidí, 636 z nich je pořád ve vazbě. Tvrdí to místní organizace na ochranu lidských práv Penal Forum.

Maduro pod mezinárodním tlakem sice uvedl, že by se ve Venezuele měly brzy konat krajské volby, které byly loni odloženy. Nicméně pravděpodobnost, že budou na žádost opozice vyhlášeny předčasné prezidentské volby, jejichž datum je stanoveno na konec roku 2018, se podle Reuters zatím jeví jako mizivá.

Vzhledem k ekonomické krizi by podle řady společností pro průzkum veřejného mínění vládnoucí socialistická strana volby prohrála.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner