Desítky tisíc lidí, převážně učitelů z celého Polska, dnes demonstrovaly ve Varšavě proti rozsáhlé reformě školství, kterou připravuje místní konzervativní vláda. Informovala o tom agentura AFP.

„Vyzývám premiérku Beatu Szydlovou a její vládu, aby neničila výdobytky (polského školství)“, prohlásil vůdce hlavního svazu učitelů ZNP Slawomir Broniarz mezi skandujícími demonstranty vybavenými píšťalkami, rohy a zvonky.

Demonstranti shromáždění v dešti na Pilsudského náměstí, jednom z hlavních v centru Varšavy, skandovali hesla jako „Ne chaosu na školách“, „Stop reformě vzdělávání“ nebo „Ne revoluci na školách“.

Konzervativní vláda hodlá zrušit dosavadní model vzdělávání, který počítá se šesti lety v základní škole, třemi lety v gymnáziu a třemi lety v lyceu. Již od příštího školního roku ho mají nahradit osmiletá základní škola a čtyřletá lycea, respektive pětileté technické střední školy.

Kritici reformě vyčítají, že není dobře připravená, ani opodstatněná a že rušená gymnázia mají dobré výsledky. Systém podle nich spíše potřebuje drobná vylepšení, než revoluci.

Vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) čelí od svého nástupu nejrůznějším protestům, mimo jiné kvůli snaze podřídit si justici a ústavní soud či zpřísnit zákaz interrupcí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner