Desetitisíce studentů proudí dnes z různých míst Spojených států do Washingtonu, kde se připravuje pochod za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Akce, na níž organizátoři očekávají až půlmilionovou účast, má za cíl přesvědčit zákonodárce k přijetí tvrdších zbraňových zákonů v reakci na únorový masakr na floridské škole. Další demonstrace se dnes chystají ve velkoměstech jako New York, Los Angeles či Chicago.

„Vyrůstali jsme s vědomím, že se nám něco podobného může stát,“ řekla listu The Washington Post osmnáctiletá Callie Stoneová v narážce na vraždu 17 lidí, převážně studentů, spáchanou na střední škole ve floridském městě Parkland devatenáctiletým vyloučeným studentem.

Stejně jako tisíce dalších mladých lidí vyrazila Stoneová na washingtonskou Pensylvánskou třídu vedoucí mezi Kapitolem a Bílým domem již brzy ráno místního času, aby si v očekávání záplavy lidí zajistila místo blízko u řečnického pódia. Na něm se má počínaje polednem místního času (17:00 SEČ) vystřídat dvacítka řečníků mladších 18 let. Protest svými vystoupeními podpoří rovněž známí hudebníci, mezi nimi Ariana Grandeová, Miley Cyrusová či Ben Platt.

Kromě studentů míří na akci mnoho jejich rodičů, někteří pedagogové či další lidé.

Účastníci akce chtějí přesvědčit zákonodárce a prezidenta Donalda Trumpa, aby prosadili některá omezení vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na školách. „Chraňte děti, ne zbraně,“ hlásá podle fotografie washingtonského deníku jeden z transparentů mezi účastníky demonstrace.

Ke krokům, k nimž vyzývají, patří například zvýšení věkové hranice pro prodej střelných zbraní či úplný zákaz prodeje některých útočných zbraní. Většina zákonodárců se i pod vlivem mocné lobby majitelů zbraní staví k těmto opatřením vytrvale odmítavě, ačkoli floridský masakr díky tlaku studentů přispěl k zahájení nebývale otevřené debaty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner