Desetitisíce učitelů dnes v Budapešti protestovaly proti politice maďarské vlády v oblasti vzdělávání. Učitelé po vládě požadovali omluvu za údajné ponižující zacházení s kantory a zahájení debaty o smysluplné reformě školství. V případě nesplnění těchto požadavků pohrozili jednohodinovou stávkou 30. března, informovala agentura AP, podle níž šlo o největší protivládní demonstraci od protestů proti chystanému uvalení daně za užívání internetu v roce 2014.

Ředitel jednoho z budapešťských gymnázií István Pukli davu před maďarským parlamentem řekl, že stávky budou stále delší, dokud „tato vláda nepochopí, že nemůže jít proti své zemi“.

Vláda slíbila, že na některé z největších stížností učitelů, například ohledně extrémní centralizace a bující byrokracie, bude reagovat. Učitelé však požadují také větší volnost při výběru učebnic, zmírnění zátěže žáků, iniciativy na integraci znevýhodněných romských studentů a přizpůsobení studijních programů „požadavkům 21. století“.

Během případné stávky by učitelé vyšli před školní budovy. Pukli vyzval k připojení k protestní akci „každého, komu záleží na budoucnosti jeho dětí“. „Život v Maďarsku by se měl na hodinu zastavit,“ vyzval ředitel gymnázia.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner