Celodenní hladovku za oběti komunistického režimu dnes budou držet desítky lidí. Hladovka je další z řady akcí, které se konají v týdnu před výročím popravy političky Milady Horákové. Vyvrcholí v pondělí 27. června, který se dnes slaví jako Den památky obětí komunistického režimu.

Štafetová hladovka připomíná oběti komunistů a je protestem proti vzrůstajícímu vlivu komunistů. Účastnila se jí například herečka Bára Hrzánová, dokumentaristka Olga Špátová, biskupka Jana Šilerová, lékařka Eva Tomková, či Hana Kmetíková, předsedkyně odborů v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Akce pořádá platforma Bez komunistů.cz.

Připomínková kampaň Jdu s hlavou vztyčenou začala 20. června. Symbolem připomínky je stužka, jejíž součástí je trikolóra a kousek provázku. Stužky se rozdávaly v pondělí v ulicích, až do pondělí, na které připadá 66. výročí od popravy Horákové, jsou k dispozici v pokladně Muzea Kampa. Odpoledne se v parku budou veřejně číst jména obětí komunismu.

„Počet obětí komunismu se pouze odhaduje. Známé je číslo ukazující na justiční vraždy, ale příčina smrti lidí ve věznicích a lágrech byla často zakamuflovaná,“ řekl Petr Marek z pořádající platformy. „Historici počet obětí celkově odhadují na 5000 až 20 000 lidí, my se přikláníme k počtu 10 000,“ říká.

Řetězová hladovka připomněla už 1350 obětí komunismu, vždy jeden člověk od půlnoci do půlnoci drží hladovku za jednu z nich. V současném teplém počasí budou hladovějící pít vodu. Hladovku začali před třemi lety držet studenti na protest proti účasti komunistů ve vedení krajů. Dnešní bude čtvrtá společná.

V den výročí smrti Milady Horákové kampaň vyvrcholí happeningem Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu. Svíčky ve 21:00 vzplanou na oetrově Kampa a při břehu Vltavy.

Den památky obětí komunistického režimu se 27. června připomíná od roku 2004. V tento den byla v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková. Byla jedinou ženou popravenou v rámci těchto politických procesů. Její neústupnost tváří v tvář představitelům zločineckého režimu z ní učinila symbol odporu proti totalitě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner