Desítky e-mailů ze soukromého e-mailového účtu, který používala Hillary Clintonová za svého působení ve funkci ministryně zahraničí, obsahovaly podle vlády tajné informace. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo zahraničí s tím, že tyto zprávy z bezpečnostních důvodů nezveřejní. Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států přitom doposud tvrdila, že jako šéfka diplomacie ze svého soukromého účtu neposlala ani na něj nepřijala žádné zprávy, které by měly podléhat utajení.

Clintonová vedla americkou diplomacii v letech 2009 až 2013 a po celou dobu používala soukromou adresu elektronické pošty. Zákon tehdy používání soukromých adres k vyřizování oficiální komunikace sice nezakazoval, Clintonová ale čelí především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti.

Americké ministerstvo zahraničí musí na základě květnového rozhodnutí soudu 30.000 e-mailů své někdejší šéfky zveřejnit. První balík zpráv zveřejnilo ministerstvo 30. června. Již v červenci se objevily informace, že přinejmenším čtyři e-maily poslané ze soukromého účtu Clintonové obsahovaly údaje podléhající utajení.

Při zveřejňování již třetího balíku 1356 zpráv v pátek byly označeny jako „tajné“ desítky dalších. Mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner uvedl, že vládní agentury, které pročítaly nejnovější balík e-mailů před jejich publikací, dospěly k názoru, že 37 zpráv obsahuje „důvěrné“ materiály. Vláda je přesvědčena, že tyto informace by v případě zveřejnění mohly poškodit národní bezpečnost, dodal Toner.

Jedná se o zprávy pojednávající o široké škále témat od formování vlády v Libanonu po setkání mezi americkými senátory a vůdkyní barmské opozice Su Ťij.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner