Houston – Hurikán Harvey, který míří k pobřeží amerického státu Texas, zesílil na čtvrtý stupeň na pětibodové škále. Oznámilo to dnes Národní středisko pro hurikány (NHC). Desítky tisíc lidí již utekly z oblastí, které mají být zasažené. Americký prezident Donald Trump zvažuje, že vyhlásí stav přírodní katastrofy.

Zesílený živel se nyní nachází zhruba 70 kilometrů východně od města Corpus Christi v jižním cípu Texasu, uvedlo NHC podle agentury Reuters. Pobřeží by měl zasáhnout okolo půlnoci místního času (dnes ráno SELČ) a podle meteorologů bude životu nebezpečný.

„Víme, že milióny lidí pocítí dopad této bouře,“ řekl mluvčí NHC. „Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty,“ dodal podle agentury AP.

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Texaský guvernér Greg Abbott vyzval, aby prchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma.

Média varují, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

Trump zvažuje, že vyhlásí stav přírodní katastrofy, což by umožnilo uvolnit prostředky z federálních fondů, uvedl prezidentův bezpečnostní poradce Tom Bossert. Trump podle mluvčí Bílého domu také uvažuje o návštěvě Texasu počátkem příštího týdne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner