Hongkong 4. června – Desetitisíce lidí se dnes sešly v Hongkongu, aby si vzpomínkovou akcí se svíčkami připomněly 28. výročí krvavého potlačení prodemokratických protestů na náměstí Tchien-an-men v Pekingu. Tehdejší masakr studentů vzpomněl i Tchaj-wan, jehož prezidentka nabídla při této příležitosti Číně pomoc při jejím přechodu k demokracii.

Bezmála tři desetiletí poté, co Peking v noci na 4. června roku 1989 poslal tanky a vojáky k potlačení studenty vedených protestů, čínské úřady zakazují jakoukoliv veřejnou připomínku této události na území pevninské Číny a dosud ještě nezveřejnily oficiální údaj o počtu obětí z řad studentů, dělníků i dalších občanů požadujících politické reformy. Podle údajů založených na odhadech svědků a organizací na obranu lidských práv zemřelo při zásahu armády na náměstí Tchien-an-men několik stovek až několik tisíc osob.

Krvavé potlačení protestů zůstává v lidové Číně tabu vymazaným z učebnic dějepisu a cenzurovaným v tisku a na sociálních sítích, poznamenala AFP. Připomínky masakru z června 1989 se pořádají jen v Hongkongu, který se těší částečné autonomii, a na Tchaj-wanu.

Organizátoři letošní vigilie v Hongkongu podle agentury Reuters uvedli, že se ve Victoria Parku sešlo kolem 110.000 lidí. Hongkongská policie odhadla počet účastníků vzpomínkové akce na 18.000.

Ta má letos zvlášť silný politický podtext, protože se koná necelý měsíc před očekávanou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u příležitosti 20. výročí předání Hongkongu pod čínskou správu.

„Až Si Ťin-pching přijede, bude vědět, že lidé v Hongkongu nezapomněli,“ řekl agentuře Reuters jeden z organizátorů každoroční vzpomínkové akce Lee Cheuk-yan.

„Studenti, kteří zemřeli (v roce 1989), stále ještě nedostali to, co si zaslouží. Bojovali za svou budoucnost, stejně jako my bojujeme za svou budoucnost,“ řekl účastník akce, student Yanny Chan.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen u příležitosti výročí masakru na Tchien-an-men řekla, že největším rozdílem mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou demokracie a svoboda. Podle Reuters tím popíchla Peking v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a samosprávným ostrovem na nízkém bodě.

„Pokud jde o demokracii, někteří jsou vpředu, někteří pozadu, nakonec k ní ale všichni dospějeme,“ napsala prezidentka čínsky na svém facebookovém účtu a některé ze svých komentářů umístila v angličtině na Twitter.

„Využije-li Čína zkušeností Tchaj-wanu, věřím, že dokáže zmírnit bolest demokratických reforem,“ citovala prezidentku agentura Reuters.

V Pekingu je dnešní výroční den tradičně provázen zpřísněním bezpečnostních opatření v blízkosti náměstí Tchien-an-men. Policie kontroluje doklady totožnosti a prohledává tašky každého, kdo chce vstoupit do okolí rozlehlého náměstí.

Protože některé vyhledávací výrazy na populárním čínském mikroblogu Weibo, který je obdobou sítě Twitter, byly dnes očividně zablokovány, někteří uživatelé si poradili za pomoci zašifrovaných vzkazů.

„Nikdy nezapomeneme,“ napsal jeden z nich nad obrázkem kamenů hry mahjong s číslicemi 4 a 6, upomínajícími na datum výročí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner