Desítky tisíc lidí dnes v ulicích evropských metropolí vyjadřovaly solidaritu s uprchlíky a demonstrovaly za vstřícnější imigrační politiku. Demonstranti v Londýně, kterých dorazilo podle různých odhadů 90.000 až 100.000, nesli transparenty s nápisy jako „uprchlíci, vítejte“ nebo „život uprchlíků má svou cenu“, do Kodaně přišlo podle agentury AFP na manifestaci až 30.000 lidí. Naopak velká demonstrace proti imigrantům se konala ve Varšavě.
Demonstranti v Londýně prošli mimo jiné po Downing Street, kde sídlí britský premiér. Pochod skončil projevy u parlamentu. Mezi řečníky byla řada britských politiků, mezi nimi šéf liberálních demokratů Tim Farron a teprve dnes zvolený šéf labouristů Jeremy Corbyn, jemuž se podle listu The Guardian dostalo velkých ovací. Corbyn mimo jiné řekl, že je „šokován, až zděšen“ tím, jak o uprchlících informují některá média, a vyzval Brity, aby otevřeli svá srdce „zoufalým lidem“.
Jeden z chlapců na akci se podle AFP přestrojil za medvídka Paddingtona, známou postavu britské dětské literatury. „Medvídek Paddington byl také uprchlík,“ hlásal chlapcův transparent. Narážel tak na to, že tato oblíbená postavička pocházela z Peru, odkud poté, co osiřela, odplula lodí a zakotvila v Británii, kde se jí ujala tamní rodina.
V Dánsku, které kvůli uprchlické krizi nedávno výrazně zpřísnilo svou azylovou politiku a které kvůli běžencům pozastavilo provoz vlaků z Německa, demonstrovalo v Kodani asi 30.000 lidí a podporu uprchlíkům vyjadřovali lidé i v dalších dánských městech. Podobné manifestace se konaly také ve Stockholmu, Dublinu, Vídni a v Nice. Mottem všech akcí byl anglický slogan „Say it loud and say it clear: Refugees are welcome here!“ (Řekni to nahlas a jasně: uprchlíci jsou tu vítáni).
V německém Mnichově, kde je dnes očekáváno až 10.000 uprchlíků, dnes imigranty podpořili hráči Bayernu, z nichž každý před zápasem na domácím hřišti přivedl na trávník jedno dítě běženců. Z tribun jim aplaudovalo 75.000 diváků, uvedla agentura AP.
Podporu běžencům vyjádřili i fanoušci londýnského Arsenalu, kteří před dnešním utkáním rozvinuli transparent s nápisem Uprchlíci vítáni. Arsenal rovněž věnuje z každého dnes prodaného lístku 1,50 libry (asi 55 korun) charitativní organizaci Save the Children, která dělá sbírku na pomoc uprchlíkům. Sbírka se bude propagovat na šesti zápasech dnešního kola Premier League.
Manifestace na podporu běženců se uskutečnila i na Václavském náměstí v Praze. Současně se tam sešli i odpůrci migrace z islámských zemí. Na obě demonstrace přišly dohromady stovky lidí. Obě skupiny oddělovala nejen magistrála, ale i policejní jednotky. Stovky odpůrců imigrace i zastánců pomoci uprchlíkům se dnes odpoledne zúčastnily dvou různých akcí také v Bratislavě.
Proti imigrantům dnes demonstrovaly tisíce lidí ve Varšavě, kteří podle AFP nesli hesla jako „islám je smrt Evropy“, mávali polskými vlajkami a odpalovali rachejtle. O něco méně lidí, podle agentury DPA stovky, dnes naopak ve Varšavě manifestovalo na podporu běženců.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner