Desítky tisíc Malajsijců se dnes sešly v Kuala Lumpuru i v dalších městech k protestům proti premiérovi Nadžíbu Razakovi. Demonstranti požadují jeho odstoupení kvůli finančnímu skandálu, který vyšel najevo minulý měsíc. Protestující vyšli do ulic ve žlutých tričkách, které je symbolem koalice Bersih, jež víkendové protesty svolala, informovala agentura AP.

Premiér zneužil státní fond

Během prověřování údajného špatného řízení zadluženého státního fondu 1Malaysia Development Berhad (1MDB) se zjistilo, že si premiér nechal na vlastní účet převést více než 700 milionů dolarů (téměř 17 miliard korun), které do 1MDB poslali neupřesnění zahraniční dárci.

Premiér nicméně jakékoli pochybení, stejně jako výzvy k odstoupení odmítá. Od provalení skandálu už odvolal svého náměstka a čtyři členy kabinetu, kteří ho kritizovali, stejně jako vrchního státního žalobce vedoucího vyšetřování případu. Demonstranti se podle šéfa vlády jen snaží „pošpinit pověst Malajsie“.

Demonstraci možná potlačí armáda

Předpokládá se, že protesty budou pokračovat i v neděli. Úřady Kuala Lumpuru protestujícím nedaly povolení ke shromažďování, a demonstrace je tedy považována za nelegální. V metropoli panují přísná bezpečnostní opatření a vyloučený není ani zásah armády.

Dnes někteří z protestujících vyšli do ulic s transparentem „Stydím se za svého premiéra“ a další si připnuli odznaky s nápisem „Nenecháme se umlčet“.

Během posledních velkých protivládních protestů v roce 2012 malajsijská policie rozháněla demonstranty slzným plynem a vodními děly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner