Lausanne (Švýcarsko) 10. ledna (ČTK) – O podobě účasti severokorejských sportovců na únorových zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu rozhodne Mezinárodní olympijský výbor (MOV) 20. ledna. MOV to dnes oznámil s tím, že na jednání do svého ústředí pozval zástupce obou znepřátelených korejských států.

Rozhovory s představiteli národních olympijských výborů Jižní Koreje a KLDR povede ve švýcarském Lausanne předseda MOV Thomas Bach. Schůzka má upřesnit počet a jména severokorejských sportovců a činitelů, kteří do Pchjongčchangu pojedou. Očekává se i vyřešení protokolárních otázek týkajících se vlajek, hymny, ceremonií a oděvů, uvedla agentura Reuters.

Soul a Pchjongjang se v úterý dohodly, že KLDR vyšle svou delegaci na únorovou olympiádu. Vysocí představitelé obou zemí jednají o zlepšení vztahů v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu oddělujícím korejské státy; jde o první takové rozhovory mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu. Vzájemný konflikt z let 1950-1953 byl totiž ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Totalitní severokorejský režim pravidelně vyhrožuje jak Soulu, tak jeho spojenci Washingtonu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner