Hongkong 27. března (ČTK) – Hongkongská policie dnes oznámila devíti organizátorům prodemokratických demonstrací z roku 2014, že budou obviněni „z veřejného pohoršení“. Oznámení přišlo pouhý den poté, co byla zvolena nová správkyně Hongkongu Carrie Lamová, kterou podporuje centrální čínská vláda v Pekingu. Lamová přitom po svém nedělním zvolení prohlásila, že jejím cílem je sjednotit hongkongskou společnost.

Účastníci demonstrací, které začaly v září 2014, požadovali v ulicích zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci centrální čínské vlády. Když protestní akce vrcholily, zapojilo se do nich v některé dny až 100.000 lidí.

Tři z devíti lidí, kteří mají být obviněni, jsou spoluzakladateli prodemokratického hnutí Occupy Central, jež stálo u zrodu protestů. Mezi zbývajícími šesti jsou prodemokratičtí poslanci a také členové hongkongské federace studentů, která byla jednou z několika skupin, jež protesty organizovala.

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, menší počet lidí byl obviněn krátce po konání demonstrací. Není jasné, proč má být zmíněných devět aktivistů stíháno nyní, dva a půl roku po uskutečnění protestních akcí.

Hongkongská policie rozhodnutí nekomentovala. Devíti aktivistům pouze sdělila, že se mají dostavit na policii, aby si vyslechli obvinění.

Nově zvolená vůdkyně Hongkongu Lamová řekla, že stíhání je věcí vlády dosluhujícího správce Hongkongu Leung Čchun-jinga. Zdůraznila také, že zákony musejí být respektovány. „Jasně jsem řekla, že chci sjednotit společnost a překlenout rozpory, které vyvolávají obavy,“ prohlásila. „Toto sjednocení ale nesmí být na úkor hongkongských zákonů,“ dodala.

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Peking od té doby posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie.

Lamová se oficiálně ujme své funkce 1. července. Na tento den připadá 20. výročí předání Hongkongu pod správu Číny. Očekává se, že u této příležitosti Hongkong navštíví čínský prezident Si Ťin-pching, což by mohlo vyvolat nové rozsáhlé protesty, napsal server BBC News.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner