Zaměstnanci firmy Pařez již téměř dokončili v Ivančicích, Oslavanech a Nové Vsi na Brněnsku dezinfekci chovných zařízení po drůbeži, kterou veterináři utratili kvůli ptačí chřipce. V sobotu dodělají posledních 12 míst. Omezení však potrvají a konec je v nedohlednu. Ještě je totiž potřeba dezinfikovat volné plochy, kde se drůbež mohla pohybovat, a chybí celý Moravský Krumlov, řekl ČTK majitel firmy Jiří Pařez.

Ten chtěl se svými lidmi přijet do Krumlova již v úterý. „Veterinář však řekl, že není vhodné počasí na dezinfekci a bude se dělat, až bude dezinfekce dostatečně účinná,“ řekl ČTK starosta Tomáš Třetina. Zatímco tedy v dalších třech obcích bylo možné dezinfikovat, v Moravském Krumlově nikoliv. Nerozhodoval o tom totiž jeden veterinář, ale dva různí kvůli tomu, že Krumlov patří do znojemského okresu a další tři obce do okresu Brno-venkov. „Jinak máme všechno připravené,“ poznamenal Třetina.

Lidé, kteří by si chtěli pořídit nové slepice či kuřata, proto musejí čekat, než skončí omezující opatření. V ochranném pásmu, tedy tři kilometry od ohniska, platí 21 dní, v desetikilometrovém dozorovém pásmu 30 dní. Lhůta však začne plynout až ve chvíli, kdy bude dezinfekce dokončená.

Místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka původně předpokládal, že lidé si svoje zahrádky, kde se drůbež pohybovala, pouze povápní. „Veterináři však trvají na tom, že je potřeba i volné plochy postříkat stejnou dezinfekcí, až roztaje sníh a půda oschne. Všechno se tím bohužel komplikuje. Navíc někteří lidé mají zahradu třeba 300, 400 metrů čtverečních,“ řekl Sojka.

Takové doporučení dal firmě Pařez i Pavel Novák z Veterinární a farmaceutické univerzity, který platí za jednoho z největších odborníků v ČR na tuto oblast. „My to postříkáme, ale výrazně se to prodraží, protože na metr čtvereční je potřeba nastříkat litr již zředěného přípravku,“ uvedl Pařez. Nováka se nepodařilo ČTK dnes kontaktovat.

K dezinfekci se používá přípravek Chirox, který je podle výrobce šetrný k životnímu prostředí a chemikálie v něm obsažené se postupně rozkládají a neutralizují. Litr stojí zhruba pět korun.

Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka na začátku ledna ve čtyřech ohniscích. V okolí tří z nich, která byla v Ivančicích a Moravském Krumlově, nařídili veterináři utratit veškerou drůbež. Postupně se v republice objevilo 30 ohnisek v uzavřených chovech. Náklady za utracenou drůbež a náklady samospráv na dezinfekci chovů kompenzuje ministerstvo zemědělství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner