Nezisková organizace Diakonie Českobratrské církve evangelické stáhla z listopadové dobročinné aukce ústřižek prezidentské standarty, který do aukce věnovala umělecká skupina Ztohoven. Diakonii odradily záporné reakce jejích příznivců. Ztohoven loni v září místo vlajky nad Pražským hradem vyvěsili obří červené trenýrky a standartu rozstříhali na víc než tisíc kousků, které pak rozdávali.

Záměr zařadit ústřižek standarty do aukce vyvolal podle Diakonie rozporuplné reakce i od lidí, kteří běžně s neziskovým sektorem sympatizují. „Negativní reakce jsme čekali. Jelikož pracujeme například s uprchlíky, je naše organizace často terčem extremistických skupin. Na standartu však reagovali záporně i někteří naši kolegové a příznivci. Rozhodli jsme se ji proto z aukce vyřadit,“ uvedl Eliáš Molnár ze Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE.

Vyvolávací cena čtvercového ústřižku o velikosti přibližně deset krát deset centimetrů měla být stanovena na nula korun. Co s ústřižkem bude dál, není zatím jasné. Pravděpodobně ale bude navrácen někomu ze skupiny Ztohoven, oznámila Diakonie. Ta s prodejem v aukci váhala už dřív, obrátila se třeba na policii s dotazem, zda je možné dražit v podstatě kradenou věc.

Členové skupiny Ztohoven sejmutím prezidentské vlajky a její výměnou za rudé trenýrky pobouřili část veřejnosti. Kritiku si vysloužili od prezidenta Miloše Zemana a některých politiků. Ti upozorňovali na to, že umělci neznevážili pouze Zemana, ale celý prezidentský úřad. Případem se na konci srpna zabýval Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně rozhodla, že vyvěšení trenýrek nebylo trestným činem a umělci se nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví.

Diakonie pořádá letos dobročinnou aukci potřetí. Pod názvem Dobrá aukce se uskuteční 2. listopadu v pražské Novoměstské radnici. Svá díla do ní věnovali výtvarníci Petr Nikl a Krištof Kintera nebo herec Hynek Čermák. Peníze získané dražbou použije Diakonie na podporu humanitárních a rozvojových projektů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner